Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Zygmunt Skoniecki FDP

Pożegnania: ks. Zygmunt Skoniecki FDP

Redakcja

Dnia 28 grudnia 2017 r. zmarł w domu zakonnym przy ul. Lindleya 12 w Warszawie ks. Zygmunt SKONIECKI FDP. Urodził się w Lubieniu Kujawskim k. Włocławka dnia 22 maja 1932 r. Miał 85 lat życia, 65 lat profesji zakonnej i 57 lat kapłaństwa.

Urodził się 22 maja 1932 roku w Lubieniu Kujawskim k. Włocławka. Pochodził z wielodzietnej rodziny robotniczej. Miał 4 siostry i 4 braci, a jego rodzice Teodor i Czesława dali swoim dzieciom odpowiednie wychowanie i wykształcenie w duchu chrześcijańskich wartości.

W czasie okupacji niemieckiej młody Zygmunt uczył się w domu sztuki pisania i czytania. Dopiero po wojnie uczęszczał do szkoły podstawowej w Lubieniu, gdzie ukończył pierwszych siedem klas. W 1948 r. został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Po trzech latach złożył podanie o przyjęcie go do Nowicjatu Księży Orionistów, bo jak motywował, „już od najmłodszych lat miał niezachwianą wolę poświęcenia się dla dusz ratując je od zagłady”.

Pierwsze śluby zakonne złożył w Zduńskiej Woli w 1952 r. i rozpoczął studia seminaryjne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. 15 sierpnia 1958 r. złożył śluby wieczyste, a 7 sierpnia 1960 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego J.E. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zduńskiej Woli.

Po święceniach ks. Zygmunt został skierowany przez przełożonych na roczne studium pastoralne do Krakowa. W latach 1961-1964 pracował jako wychowawca w naszym oriońskim Ośrodku Wychowawczym w Kaliszu. Następnie przez rok pracował jako wikariusz w Nowym Dworze Gdańskim. Wrócił potem do Warszawy, gdzie przez 2 lata był wikariuszem przy kościele Dzieciątka Jezus i jednocześnie kapelanem w miejscowym szpitalu. Przez rok pracował jako wikariusz w Zduńskiej Woli. W latach 1968-1970 ks. Zygmunt posługiwał jako wikariusza przy Parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Oliwa. W 1970 r. przełożeni skierowali ks. Zygmunta do Malborka, gdzie najpierw pomagał przy kościele rektorskim Św. Jana Chrzciciela, a następnie pracował tam jako wikariusz. Był wówczas odpowiedzialny za remont kościoła i budowę domu zakonnego. Po 6 latach został skierowany do pracy w Wołominie w Parafii pw. Św. Józefa Robotnika. W latach 1978-1984 był wikariuszem w Kaliszu, po czym został skierowany do pracy w Warszawie jako kapelan w szpitalu na Wawelskiej i na Barskiej (1984-1987). Po 3 latach został wikariuszem w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Prymasów w Rokitnie (1987-1989). Po roku pobytu w Warszawie przy ul. Barskiej został skierowany do Parafii pw. Św. Alojzego Orione w Warszawie (ul. Lindleya 12), gdzie przez ponad 27 lat pracował jako wikariusz i kapelan w szpitalu Dzieciątka Jezus. Przez ostatnie 5 lat życia zmagał się z ciężką chorobą nowotworową.

Pan Bóg powołał do Siebie ks. Zygmunta Skonieckiego FDP dnia 28 grudnia 2017 r. Zmarł w domu zakonnym w Warszawie przy ul. Lindleya 12, mając 85 lat życia, 65 lat profesji zakonnej i 57 lat kapłaństwa. Spocznie w grobowcu zakonnym na cmentarzu parafialnym w Łaźniewie.

Za: www.orione.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda