Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Józef Wolski OSPPE

Pożegnania: o. Józef Wolski OSPPE

Redakcja

W 49. roku kapłaństwa, w noc uroczystości Bożego Narodzenia, zmarł o. Józef Wolski, paulin z Jasnej Góry. Miał 74 lata.

O. Józef Wolski urodził się 16 marca 1945 roku w Wolbromiu w diec. sosnowieckiej. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1964 r., a śluby wieczyste – 28 sierpnia 1969 r. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 roku na Jasnej Górze z rąk ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek, 30 grudnia, w bazylice jasnogórskiej o godz. 11.00. Po Eucharystii nastąpi przeniesienie ciała Zmarłego i złożenie w grobowcu paulińskim na Cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Józef Wolski urodził się 16 marca 1945 roku w wsi Nowa Łąka w powiecie Olkuskim z rodziców Jana i Władysławy z domu Sikora. Został ochrzczony 19 kwietnia tego samego roku w kościele parafialnym w Wolbromiu.

Naukę w Szkole podstawowej w Wolbromiu rozpoczął w 1952 roku, a po jej ukończeniu zdał egzamin i został przyjęty do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. To wtedy u młodego Józefa zrodziła się myśl o wstąpieniu do Zakonu Paulinów. To pragnienie tak sam opisał: „Od dzieciństwa marzyłem, by być kapłanem. Pragnienia moje nie były jednak ściśle określone. W Wolbromiu spotykałem nieraz zakonników redemptorystów lub karmelitów. Podobało mi się ich wielkie skupienie i ułożenie. W latach licealnych zaczęło się kształtować pojęcie, że zostanę kapłanem – zakonnikiem. Ostatnio skonkretyzowałem sobie, że pragnę być Paulinem, by służyć Królowej Polski i szerzyć jej kult przez ofiarną pracę”. Po ukończeniu liceum w lipcu 1963 roku zwrócił się z prośbą do Kurii Generalnej o przyjęcie go do Zakonu Paulinów.

Kanoniczny nowicjat rozpoczął 1 września 1963 roku w Leśnej Podlaskiej, a pierwszą profesję zakonną złożył 2 września 1964 roku na ręce Ojca Wawrzyńca Kościeleckiego. Po ukończeniu nowicjatu rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie na Skałce. Profesję wieczystą złożył 28 sierpnia 1969 roku na Jasnej Górze na ręce ówczesnego Generała Zakonu Ojca Jerzego Tomzińskiego.

Rok 1970 był dla Ojca Józefa Wolskiego wielce znaczący. W dniu 13 czerwca 1970 roku otrzymał święcenia kapłańskie na Jasnej Górze z rąk Księdza Biskupa Stefana Bareły. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej do klasztoru w Brdowie, ale już w sierpniu 1970 roku został skierowany na Jasną Górę. We wrześniu 1974 roku został przeniesiony do Biechowa i mianowany tam wikariuszem. Na Jasną Górę powrócił w sierpniu 1975 roku, aby czynnie włączyć się w obchody Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry jako członek Sekcji Dekoracyjnej.
W lutym 1977 roku podjął obowiązki administratora klasztoru w Krakowie na Skałce. W grudniu 1978 roku został skierowany do posługi duszpastersko – katechetycznej w Oporowie. W czerwcu 1984 roku o. Józef powrócił na Jasną Górę. Po trzech latach został posłany do Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, aby podjąć obowiązki administratora klasztoru. W kwietniu 1990 roku powrócił kolejny raz na Jasną Górę. W listopadzie 1996 roku otrzymał dekret posyłający do pracy duszpasterskiej do klasztoru w Paulinach – Mochów. W lipcu 2002 roku po raz ostatni wrócił na Jasną Górę, gdzie oprócz zwykłej posługi duszpasterskiej podejmowanej każdego dnia wobec pielgrzymów, został dodatkowo mianowanym odpowiedzialnym za wykonanie i przygotowanie zdjęć do Katalogu Zabytków Jasnej Góry we współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. 

Jako Kapłan Ojciec Józef Wolski starał się jak najlepiej wywiązywać z obowiązków duszpasterskich. Angażował w posługę jasnogórską całą swoją energię, zapał i umiejętności. Praktycznie do dnia 15 grudnia 2019 roku kiedy poczuł się bardzo źle i trafił do szpitala, w miarę sił podejmował obowiązki duszpasterskie.

W nocy 15 grudnia zasłabł i stracił przytomność dlatego lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie podjęli decyzje o przeniesieniu Ojca Józefa do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Ostatni tydzień życia Ojciec Józef spędził przykuty do szpitalnego łóżka. Otoczony był w tym czasie opieką duchową i fachową pomocą medyczną podejmowaną przez współbraci, jak i lekarzy i pielęgniarki. Niestety stan zdrowia pogarszał się z dnia na dzień.

Kilka minut po północy 25 grudnia 2019 roku w Uroczystość Narodzenia Pańskiego, w wieku 74 lat, w 55. roku życia zakonnego, w 49. roku kapłaństwa Miłosierny Ojciec powołał Ojca Józefa Wolskiego do Siebie.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda