Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. brat Henryk Zalewski alb.

Pożegnania: śp. brat Henryk Zalewski alb.

Redakcja

W Krakowie, w domu generalnym Zgromadzenia Braci Albertynów, dnia 22 stycznia 2019 r. w wieku 93 lat, w 42 roku życia zakonnego, zmarł brat Henryk Zalewski. Urodził się 01.01.1926 r. we wsi Dąbrowa-Łazy, parafia Dąbrowa Wielka, w diecezji łomżyńskiej. Wychował się w wielodzietnej rodzinie. Do śmierci rodziców pracował w rodzinnym gospodarstwie rolnym. Aktywnie uczestniczył w życiu miejscowej parafii – animował grupy modlitewne, organizował pielgrzymki młodzieży na Jasną Górę, należał do chóru parafialnego.

Do Zgromadzenia Braci Albertynów wstąpił 20 maja 1977 r. Dnia 19 marca 1978 r. przyjął habit albertyński. Pierwszą profesję zakonną złożył 19 marca 1980 r. a wieczystą dokładnie 6 lat później.

Od wstąpienia do Zgromadzenia, aż do 2011 r. związany był z Częstochową. Przebywał w albertyńskim domu usytuowanym u stóp Jasnej Góry. Jako salowy z oddaniem służył chorym i niepełnosprawnym w Domu Pomocy Społecznej. Wiele troski wkładał w należyte przygotowanie podopiecznych do uczestnictwa we Mszy św. i do przyjęcia sakramentów świętych. Dzielił się z bliźnimi swoim talentem muzycznym: organizował mieszkańcom DPS czas rekreacji, należał do chóru przy kościele oo. Pallotynów w Dolinie Miłosierdzia. Był odważnym obrońcą życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Naśladowca św. Franciszka w umiłowaniu wszelkiego stworzenia.

Ostatnie lata albertyńskiego życia spędził we wspólnocie na krakowskim Kazimierzu. Aktywny do końca – choć z każdym rokiem słabły jego siły fizyczne, to z młodzieńczym zapałem starał się realizować pasje, które inspirowały go przez całe życie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda