Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. ks. Jan Kowalik CM

Pożegnania: śp. ks. Jan Kowalik CM

Redakcja

Dnia 4 maja 2019 r. w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie na Kleparzu w wieku 87 lat, powołania 70, kapłaństwa 63, zmarł śp. ks. mgr Jan Kowalik CM. Urodził się w podkrakowskiej wsi Liszki 12 lutego 1932 r. w rodzinie rolniczej. Po II wojnie światowej podjął naukę w Niższym Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie. Dnia 7 października 1949 r. został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. W latach 1951-1956 studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Po ukończeniu tej uczelni otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1956 r. w kościele seminaryjnym w Krakowie na Stradomiu z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

Jego posługa 63 lat kapłaństwa była związana z dwoma ważnymi pracami: duszpasterstwa parafialnego oraz prowadzenia misji i rekolekcji parafialnych w kraju jak i wśród Polonii na terenie Francji i Stanów Zjednoczonych. Już po święceniach kapłańskich skierowano go do posługi rekolekcyjnej (1956-1964 Kraków-Stradom; 1967-1970 Kraków-Kleparz), lecz on przez większość swoje kapłaństwa starał się brać udział w tej działalności. Swoje zajęcia parafialne czyli pracę katechetyczną oraz z licznymi grupami wiernych łączył z tym ukochanym zadaniem. Przeprowadził prawie 800 serii rekolekcji i misji. Swoje doświadczenia misyjne wykorzystał w opracowaniu pracy magisterskiej z zakresu homiletyki obronionej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Przez 12 lat był katechetą w trzech parafiach: w Sanktuarium Matki Bożej w Odporyszowie (1964-1965, diec. tarnowska), w parafii św. Anny we Wrocławiu na Oporowie (1965-1967), w Krakowie w parafii Matki Bożej z Lourdes (1970-1976).

Przełożeni dostrzegając jego umiejętności organizacyjne przeznaczyli go do budowy dwóch kościołów na terenie archidiecezji krakowskiej. W 1976 r. mianowany proboszczem Parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem na Olczy; w ciągu 14 lat jego posługi jako proboszcza i przełożonego wspólnoty (1976-1990) udało się uzyskać pozwolenie na budowę długo oczekiwanego kościoła, zrealizować budowę przy znacznym udziale środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych oraz Francji, a także dawnych parafian z polskich placówek. Obok nowej okazałej świątyni powstał także Dom Misyjny przeznaczony na rekolekcje oraz wypoczynek dla duchownych i świeckich. Uporządkował i powiększył cmentarz parafialny, zbudowano nową kaplicę cmentarną. Zadbano o odnowienie ponad 20 kapliczek przydrożnych. Wyremontowano należącą do parafii olczańskiej znaną drewnianą kaplicę na Jaszczurówce. Zadbał także o inne inwestycje dla mieszkańców: remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, budynku Gminnej Spółdzielni, podmurowanie przystanków komunikacji miejskiej, a przy pomocy funduszy miasta – 3 kilometrową drogę asfaltową z Olczy na Cyhrlę.

We wszystkich placówkach parafialnych z wielką umiejętnością organizował i prowadził wiele grup parafialnych: Żywy Różaniec, krucjatki (grupa maryjna dziewcząt), grupy ministranckie. Jego zachęty przyczyniały się do licznego udziału wiernych w tych grupach. W Zakopanem-Olczy przy pomocy Franciszka Bachledy Księdzulorza – założył Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”, dzięki któremu udało się ożywić zanikające zwyczaje i tradycje góralskiego śpiewu i tańca.

Po rocznym okresie pobycie w Domu Centralnym polskiej prowincji w Krakowie na Stradomiu (1990-1991) powierzono mu kolejną budowę kościoła pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie. Zamieszkał w domu Zgromadzenia przy par. Matki Bożej z Lourdes w Krakowie (1991-1996), a następnie już w nowopowstałym domu przy kościele (1996-2015) jako budowniczy, superior wspólnoty, a po erygowaniu nowej parafii pierwszy proboszcz (1996-2001). W kolejnych latach pozostał jako duszpasterz parafii, pełniąc także urzędy w domu Zgromadzenia.

W ostatnich latach postępującej choroby zamieszkał w Domu Zgromadzenia na Kleparzu w Krakowie, przeznaczonym szczególnie dla chorych i starszych Księży Misjonarzy.

Pogrzeb śp. ks. Jana Kowalika CM odbędzie się 9 maja 2019 r. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie, a następnie złożenie trumny z ciałem Zmarłego do grobowca Księży Misjonarzy na cmentarzu Rakowickim.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda