Home WiadomościZe Świata Spotkanie z Chrystusem w Trewirze czyli, 20 lat odpustu ku czci Świętej Szaty naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa

Spotkanie z Chrystusem w Trewirze czyli, 20 lat odpustu ku czci Świętej Szaty naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa

Redakcja

W malowniczej dolinie Mozeli, wśród wzgórz i upraw winorośli poczujesz nastrój dawnej potęgi tego miasta. W czasach cesarstwa rzymskiego miasto nosiło nazwę Augusta Treverorum, było stolicą Gallii oraz miejscem rezydencyjnym samego Konstantyna Wielkiego!

Trewir to najstarsze miasto w Niemczech, którego historia sięga 2000 lat wstecz. Od wieków jest ono silnie związane z Kościołem katolickim.

W dniach od 3 do 12 Maja 2019 roku, jest obchodzony 20 raz odpust ku czci Świętej Szaty Pana Jezusa. Według tradycji, szatę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego i podarowała ją Kościołowi w Trier. Zgodnie z przekazem Ewangelii o tunikę Chrystusa żołnierze rzymscy rzucili losy przed rozpoczęciem drogi na Golgotę.

„Żołnierze, gdy Go ukrzyżowali, wzięli szaty Jego, dzieląc na cztery części: każdemu żołnierzowi część. Wzięli i suknię. A była suknia nieszyta, od wierzchu cała z dzianiny. Mówili: Nie dzielmy jej, ale rzućmy o nią los, kogo ma być. Żeby się pismo wypełniło mówiące: Podzielili sobie szaty moje, a o suknię moją rzucili los”.

I dodaje ewangelista Jan te słowa: „A żołnierze tak uczynili” (Jan 19). Gdy się to działo, stała obok Matka, której ręce tkały tę świętą tkaninę dla swego Jedynaka. Ta sama Matka, której oczy patrzyły, jak Krwią Przenajświętszą plamiła się suknia, widziała, jak żołnierze rzucali los o to, komu ta suknia przypadnie.

Widok kaplicy Świętej Szaty zniewala, rzuca na kolana i wyciska z oczu łzy wzruszenia. Część osób modli się, część milczy jak sparaliżowana. W powietrzu unosi się zapach kadzideł. Panuje mistyczna atmosfera świadomości spotkania z historią, spotkania z Bogiem. Są tu wierni i ateiści, katolicy i ewangelicy, pop kościoła prawosławnego i chór Katedralny. Wszyscy oddają cześć Bogu, Świętej Szacie, pokoleniom, które ją przechowywały.

Przez 10 dni Trewir będzie znowu stolicą. Miasto i kościół przygotowały wspaniały program pełen nabożeństw, spotkań ekumenicznych, modlitw i koncertów muzyki sakralnej.

„Jezu Chryste, Zbawicielu i Odkupicielu, zmiłuj się nad nami i nad całym światem. Pamiętaj o wszystkich twoich wyznawcach i prowadź ich do jedności Amen.” (Modlitwa Pielgrzymów).

Wszystkim Pielgrzymom życzę dużo Bożego Błogosławieństwa, niech odpust w Katedrze Świętego  Piotra w Trewirze, przyniesie nam wszystkim Bożą Miłość  zgodę i pokój na świecie.

Br. Jacek Ścieranka CFCI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda