Pożegnania: śp. s. Maria Bogumiła Pecyna

S. Maria Bogumiła Pecyna urodziła się 24 maja 1941 r., w Ostrosku w rolniczej rodzinie Konstantego i Anny zd. Lewandowskiej. Sakrament chrztu świętego przyjęła 1 czerwca 1941 r., w parafii w Uniejowie otrzymując imię Marianna-Bogumiła.

Do Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii wstąpiła w Warszawie, dnia 20 października 1956 r., i tego samego dnia rozpoczęła postulat. Nowicjat rozpoczęła 14 sierpnia 1957 r., w Dąbiu n/Nerem, tam też złożyła pierwszą profesję 15 sierpnia 1958 r. Profesję wieczystą złożyła 15 sierpnia 1963 r., w Górze Kalwarii.

Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii w wieku 15 lat. Zdobyła wykształcenie w Zgromadzeniu. Zawsze lubiła się uczyć i chętnie kontynuowała naukę. Ukończyła Kurs Plastyczny i 2-letni Kurs Katechetyczny. W 1961 r., otrzymała świadectwo dojrzałości, kończąc Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących. W 1972 r., uzyskała na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, tytuł magistra filozofii chrześcijańskiej o kierunku psychologia kliniczna, a 5 lat później tytuł doktora filozofii chrześcijańskiej o kierunku psychologii na Katolilickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1989 r., na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obroniła pracę habilitacyjną, otrzymując tytuł dra hab. nauk humanistycznych z zakresu psychologii i psychologii klinicznej. W 1995 r., otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2004 r., uzyskała drugą specjalność – psychofizjologię.

Większość swojego życia s. Maria pracowała naukowo i rozwijała swoją specjalność pisząc liczne publikacje, wykładając na uczelniach i prowadząc badania. Do końca prowadziła zajęcia ze studentami w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. Wniosła w ten sposób swój siostrzany wkład w rozwój nauki psychologicznej w Polsce i na świecie.

W życiu zakonnym przez 8 lat posługiwała jako katechetka i 1 rok jako kancelistka.

Przebywała w domach:

– Warszawie, przy ul. Wileńskiej i Tykocińskiej;
– Dąbiu n/Nerem;
– Górze Kalwarii przy ul. Wyszyńskiego i Sajny;
– Sokółce;
– Węgorzewie;
– Pruszkowie;
– oraz Michałowicach.

Zmarła 6 lutego 2019 r., o godz. 18.45 w Michałowicach, idąc do Kościoła na wieczorną Eucharystię. 

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 lutego 2019 r., o godz. 12.00 w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Michałowicach, po których ciało śp. s. Marii zostanie przewiezione do Pruszkowa i złożone w kwaterze Sióstr Eucharystek w nowej części miejscowego cmentarza.