Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Zmarł ks. Roman Górowski CM

Pożegnania: Zmarł ks. Roman Górowski CM

Redakcja

W miniony piątek wieczorem, 25 października 2013 w Domu Prowincjalnym Prowincji w Manchester, Connecticut, USA po ciężkiej chorobie zmarł ks. Roman GÓROWSKI CM, były Wizytator Prowincji Nowej Anglii, długoletni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Brooklynie i parafii św. Michała Archanioła w Derby, Connecticut. Miał 68 lat, 41 lat kapłaństwa i 47 lat powołania.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował przez ponad 35 lat jak i rodzinnym Tarnowie:

  • Czuwanie przy trumnie zmarłego, w środę 30 października, od godz. 17.00 do 20.00 czasu nowojorskiego w kościele św. Michała Archanioła w Derby;
  • Msza św. pogrzebowa, w czwartek, 31 października o godz. 11.00 czasu nowojorskiego (16.00 polskiego) również w kościele św. Michała Archanioła w Derby;
  • Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 7 listopada w Polsce Tarnowie, gdzie się urodził i tutaj zostanie pochowany o godz 11.00 czasu polskiego (6.00 nowojorskiego)

Odprawione zostaną również specjalne Msze św. żałobne dla uczczenia pamięci ks. Romana:

  • w sobotę, 2 listopada o godz. 11.00 czasu miejscowego w kościele św. Stanisława Kostki na Brooklynie w Nowym Jorku
  • w czwartek, 31 października o godz. 19.00 czasu miejscowego, po angielsku, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w New Haven, Connecticut

Ks. Roman Górowski urodził się 2 lipca 1945 r. w Tarnowie. 3 listopada 1966 został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Prowincji Polski. 20 grudnia 1970 złożył śluby święte a święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1972 w kościele seminaryjnym na Stradomiu w Krakowie.

Na pierwszą placówke duszpasterską został skierowany do parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, gdzie m.in. zastąpił ks. Józefa Mietelskiego CM przy prowadzeniu parafialnej scholi. W 1974 został przeniesiony do parafii św. Michała Archanioła w Grodkowie, diecezja opolska.

W 1976 wyjechał do Stanów Zjednoczonych do pracy wśród Polonii w Prowincji Nowej Anglii Zgromadzenia Misji. Przez pierwsze kilkanaście miesięcy intensywnie uczył sie angielskiego w Temple University w Filadelfii, by od 1977 rozpocząć pracę jako wikariusz parafii św. Stanisława Biskupa w New Haven, prowadzonej przez Misjonarzy od 1904 r., kiedy pierwsi księża przyjechali do USA z ówczesnej prowincji krakowskiej.

w 1982 roku po raz pierwszy został przeniesiony do powstałej w 1908 r. z inicjatywy polskich Misjonarzy parafii św. Michała Archanioła w Derby w stanie Connecticut. Został dyrektorem szkoły parafialnej św. Michała. Tutaj zorganizował naukę języka polskiego dla Polonii ( w sumie dla 40 osób w trzech grupach). Wprowadził także zwyczaj organizowania tradycyjnych polskich Jasełek.

W 1986 r. na krótko wrócił do Prowincji Polski, najpierw pracując jako wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Gozdnicy, przy granicy niemieckiej, a następnie w lata 1987-1989 pełnił funkcję Asystenta Superiora Domu Prowincjalnego na Stradomiu w Krakowie, będąc dla seminarzystów wzorem cnót wincentyńskich, niezrównanym przyjacielem i inspiracją dla wielu.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, do Prowincji Nowej Anglii został skierowany do parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, największej i najbardziej rozpoznawalnej polskiej parafii na Brooklynie. Najpierw był wikariuszem. W 1991 został Superiorem Domu Zgromadzenia a w kolejnym roku, 1992 został proboszczem. Kiedy objął urząd w kościele nadal trwały poważne prace remontowe rozpoczęte przez poprzednika, ks. Stanisława Staniszewskiego CM, prowadzone przy okazji obchodów 100-lecia parafii. Wielokrotnie namawiał parafian do czynnego udziału w pracach również przez wyrażenie swoich sugestii i obaw odnosnie prowadzonych działań. Wskrzesił chór parafialny.

W 2005 r. został wybrany Wizytatorem Prowincji Nowej Anglii następując po ks. Janie Śledzionie CM. Po dwóch latach ustapił ze stanowiska, co związane było m.in. z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jego miejsce zajął pochodzący z Grodkowa ks. Rafał Kopystyński CM. Sam ks. Roman powrócił do Derby, gdzie został proboszczem i superiorem domu.

Z początkiem 2013 r. jego stan zdrowia uległ kolejnemu pogorszeniu i ze względu na leczenie przeniósł sie do Domu Prowincjalnego w Manchester w sanie Connecticut (niedaleko Hartford). Mimo słabego zdrowia aktywnie uczestniczył jeszce w rekolekcjach kapłańskich (4-11 października). Zmarł wieczorem czasu miejscowego w piątek, 25 października 2013 pogrążając w smutku Konfratrów, parafian, przyjaciół, z którymi przez lata pracował.

Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie.

Za: www.famvin.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda