Home WiadomościZ kraju Poznań: pokazano obraz o. Kaspra Drużbickiego SJ

Poznań: pokazano obraz o. Kaspra Drużbickiego SJ

Redakcja

Abp Stanisław Gądecki uczestniczył w prezentacji obrazu o. Kaspra Drużbickiego, propagatora kultu Serca Jezusa. Obraz zostanie przekazany parafii w Drużbicach, gdzie urodził się znany zakonnik.

Portret jezuity Kaspra Drużbickiego jest wersją autorską obrazu z XVII w. nieznanego autora z kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Stęszewie w archidiecezji poznańskiej. Autorem wykonanego w 2021 r. obrazu na płótnie jest Aleksander Gaca. Wizerunek jezuity o wymiarach 70×53 cm jest darem dla parafii pw. św. Rocha w Drużbicach w archidiecezji łódzkiej, a ofiarodawcą – Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu pod przewodnictwem prof. Stanisława Mikołajczaka.

Kasper Drużbicki herbu Nałęcz (1590-1662) był jezuitą, znanym polskim kaznodzieją, wykładowcą retoryki i poetyki, pisarzem i mistykiem. Zainicjował w Polsce kult Serca Chrystusa jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial. Kacper Drużbicki został pochowany w podziemiach kościoła jezuickiego w Poznaniu, dziś – farze poznańskiej.

ms / Poznań
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda