Home WiadomościZ kraju Poznań: Poświęcenie Archiwum Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN

Poznań: Poświęcenie Archiwum Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN

Redakcja

Nowe, w pełni profesjonalne archiwum powstało w oblackim Domu Prowincjalnym w Poznaniu. W czwartek 9 września 2021 r. prowincjał ojciec Paweł Zając OMI dokonał poświęcenia pomieszczeń, w których będą gromadzone dokumenty oraz pamiątki po oblatach.

Na poświęceniu nowego archiwum obecna była cała wspólnota Domu Prowincjalnego w Poznaniu z superiorem na czele. A także cała Rada Prowincjalna, która w tych dniach odbywa swoje obrady.

Odnowione pomieszczenia wcześniej należały do Administracji Prowincjalnej. Później były pomieszczeniami Prokury Misyjnej. Po wybudowaniu po sąsiedzku nowego Domu Misyjnego i przeniesieniu do niego biur Prokury i redakcji portalu misyjne.pl i „Misyjnych Dróg” zajmowane przez nie pomieszczenia powróciły pod zarząd Administracji Prowincjalnej i zyskały nowe przeznaczenie. Stały się pierwszym w historii Polskiej Prowincji w pełni wyposażonym, profesjonalnym archiwum.

– W moim rozumieniu Archiwum Prowincjalne jest niezwykle ważną instytucją. My, jako oblaci, nawiązujemy do słów św. Eugeniusza de Mazenoda: „Zachowujcie między sobą miłość, miłość, miłość. A na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz”. To dotyczy nas za życia, ale archiwum jest także wyrazem miłości, którą okazujemy naszym współbraciom, którzy zmarli. Oni pozostawiają po sobie dziedzictwo, które nie może być zapomniane ani zmarnowane. I dlatego będzie gromadzone i fachowo opracowywane w naszym archiwum, jako wyraz szacunku dla ich życia i dla dzieł, których dokonali – mówił ojciec Paweł Zając OMI, prowincjał polskich oblatów.

Półki zostały dopasowane przez specjalną firmę do naszych wnętrz, można je przesuwać. Łącznie mają długość ok. kilometra. To oznacza, że w nowym archiwum znajdzie się bardzo wiele pamiątek po oblatach i ważnych dokumentów.  Archiwum to trzy pomieszczenia. Dwa główne to przestrzenie zapełnione przesuwanymi regałami. Natomiast trzecie pomieszczenie zagospodarowano na pracownię. Jest także osobne pomieszczenie, w którym swoje biuro znajdzie archiwista prowincjalny.

– Chcemy w sposób coraz bardziej systematyczny troszczyć się o nasze dziedzictwo – zakończył swoje słowo podczas uroczystości poświęcenia Archiwum Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN ojciec Paweł Zając OMI.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda