Home WiadomościZ kraju Prawda w mediach – panel dziennikarzy

Prawda w mediach – panel dziennikarzy

Redakcja

„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” – mówiła matka Pawlaka w filmie „Sami swoi”. A jak wygląda przekaz prawdy we współczesnych mediach? Na ten temat dyskutować będą m.in. dziennikarze telewizyjnych stacji informacyjnych, TVP Info, TVN24, Polsat News i innych, podczas sympozjum w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w sobotę 24 marca.

Tegoroczne Dni kolbiańskie (23-25 marca), organizowane przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego w całości poświęcone są tematyce „prawdy”. Inspiracją do tego jest przypadająca w tym roku 70. rocznica śmierci męczeńskiej w niemieckim obozie zagłady Birkenau Żydówki-zakonnicy św. Edyty Stein.

Oprócz panelu będą i praca w grupach, i referaty, które wygłoszą: o. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz o. dr Mirosław Adaszkiewicz OFMConv z Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie i Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Łodzi.

Do udziału w trzydniowej sesji można się zgłaszać do 19 marca 2012 r., dzwoniąc bądź pisząc na adres: Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, ul. Franciszkańska 13, Harmęże, 32 – 600 Oświęcim; tel. 33 844 43 47; e-mail: [email protected][email protected] Koszt uczestnictwa (noclegi i wyżywienie): 170 zł.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program XI Dni kolbiańskich.

PROGRAM

piątek, 23 marca 2012 r.

godz. 17.00: przyjazd i zakwaterowanie
godz. 18.00: Msza św. (o. dr Piotr Cuber OFMConv, asystent prowincjalny Rycerstwa Niepokalanej krakowskiej prowincji Franciszkanów i radny Zarządu Międzynarodowego MI, Harmęże)
godz. 20.00: Przywitanie uczestników
godz. 20.15: Referat pt. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” (ks. dr Manfred Deselaers, Centrum Dialogu i Modlitwy, Oświęcim)
godz. 21.00-22.00: Apel Jasnogórski i adoracja Najświętszego Sakramentu

Sobota, 24 marca

godz. 8.00: Jutrznia
godz. 9.00: Referat pt. „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (dr Danuta Piekarz, italianistka i biblistka, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie oraz konsultorka Papieskiej Rady ds. Świeckich)
godz. 10.30: Referat pt. „Nauka i wiara – w poszukiwaniu prawdy” (o. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, Rzym)
godz. 14.30: Panel dyskusyjny/panel świadectw – „Poszukiwanie prawdy we współczesnych mediach: Czy jest to możliwe? Jak to robić? Czy warto?” (red. Olimpia Górska TVP Info i TVP Kraków, red. Marta Gordziewicz TVN24, red. Michał Stela Polsat News, red. Marek Zając TVP1, ks. red. Jacek Pędziwiatr Radio „Anioł Beskidów”, o. red. Jan Maria Szewek ZakonFranciszkanow.pl i Franciszkanie.pl)
godz. 16.00: Praca w grupach
godz. 18.00: Msza św. (o. Stanisław Piętka OFMConv, gwardian Niepokalanowa, asystent narodowy MI w Polsce)
godz. 20.00: Monodram o Męczennicy z Birkenau pt. „Edyta Stein – życie moje” (w opracowaniu i wykonaniu aktorki scen wrocławskich Jadwigi Skupnik na podstawie autobiografii Świętej)

Niedziela, 25 marca

godz. 8.00: Jutrznia
godz. 9.00: Panel pt. „Męczennicy Oświęcimia prowadzą ku przyszłości” (o. dr Mirosław Adaszkiewicz OFMConv, wicedyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, wykładowca WSD Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach)
godz. 11.00: Msza św.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda