Home WiadomościZ kraju Prawie stu karmelitów bosych na rekolekcjach w Wadowicach

Prawie stu karmelitów bosych na rekolekcjach w Wadowicach

Redakcja

OCDOkoło stu karmelitów bosych z kraju i zagranicy, wzięło udział w rekolekcjach zakonnych w Karmelitańskim Domu Rekolekcyjnym „Na Górce” w Wadowicach. Zakonnicy odprawili swoje rekolekcje w niezwykle ważnym dla nich momencie – w Roku Jubileuszowym 500-lecia Narodzin św. Teresy od Jezusa i Roku Życia Konsekrowanego. W rekolekcjach uczestniczyli polscy karmelici bosi z krakowskiej i warszawskiej prowincji zakonnej, pracujący w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Słowacji i Ukrainie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech, a także na misjach afrykańskich w Burundi i Rwandzie. Do wadowickiego Domu Rekolekcyjnego „Na Górce” przybyli postulanci, nowicjusze i klerycy.

Nauki rekolekcyjne, poświęcone cnotom chrześcijańskim, głosił o. Albert Wach OCD, niedawny definitor generalny Zakonu.

Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI o. Szczepan Praśkiewicz OCD, kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych, rekolekcjonista w swych naukach wykorzystał myśl terezjańską do pełniejszej prezentacji „arystotelesowskiej definicji cnoty, jako stałej zdolności czynienia dobra (habitus operativus bonus), przejętej przez św. Tomasza z Akwinu”. Jak zaznaczył o. Szczepan, ma to swoje uzasadnienie, gdyż św. Teresa od Jezusa w swoich pismach aż 375 razy używa rzeczownika „cnota” i 45 razy przymiotnika „cnotliwy”, nie licząc nazw poszczególnych cnót.

W rekolekcjach wzięli udział m.in. przełożony prowincjalny z Krakowa o. Tadeusz Florek OCD oraz wiceprowincjał warszawskiej prowincji Zakonu o. Roman Hernoga. Około stu uczestników rekolekcji nawiedziło m.in. celę śmierci św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego w Polsce po kasatach z okresu zaborów. Wielu też udało się na cmentarz wadowicki, by pomodlić się nad mogiłą o. Rudolfa Warzechy, karmelitańskiego kandydata na ołtarze, zmarłego w 1999 r.

Rekolekcje rozpoczęły się 31 sierpnia br., a zakończyły 5 września. Pierwsza tura podobnych rekolekcji, w której uczestniczyło ponad 70 zakonników, odbyła się także w Wadowicach w dniach 13-18 kwietnia br.

Źródło: KAI

Przesłał: o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda