Home WiadomościZ kraju Zjazd delegatek karmelitańskich klasztorów w Gnieźnie

Zjazd delegatek karmelitańskich klasztorów w Gnieźnie

Redakcja

karmel.plMszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpoczął się w gnieźnieńskim Karmelu jubileuszowy Zjazd Przeorysz i Delegatek Klasztorów Mniszek Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Spotkanie potrwa do 5 września.

„W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego stajemy przed Bogiem z wdzięcznością za dar i łaskę waszego powołania” – mówił w pierwszych słowach homilii prymas, przypominając dalej, że sensem życia konsekrowanego jest „poznanie miłości Chrystusa i dawanie o niej świadectwa”. Tej miłości nie sposób jednak pojąć ludzkim rozumem, czy intuicją. Naturalna zdolność kochania tutaj nie wystarcza. Można ją zgłębić tylko „ze wzrokiem utkwionym w Jezusie i w Jego obliczu miłosiernym”. „Papież Franciszek w liście apostolskim na Rok Życia Konsekrowanego mówi wprost, że trzeba mieć Jego, Jezusa, serce. W jaki sposób to się dzieje? – pytał abp Polak i za czytanym tego dnia św. Pawłem powtórzył, że zagłębić się w miłość, zostać napełnionym całą pełnią Boga, a więc doświadczyć miłości może tylko ten, kto „doświadczył wpierw owego zamieszkania przez wiarę Boga w swej duszy, w swym wnętrzu”.

Rozpoczynający się dziś zjazd zgromadził przeorysze i delegatki klasztorów działających w Polsce i poza jej granicami. Polskie siostry zaniosły misję św. Teresy od Jezusa m.in. na Islandię, Ukrainę, do Norwegii, Kazachstanu i Rosji. Organizowane co trzy lata spotkanie jest okazją do wspólnej modlitwy, podjęcia tematów formacyjnych, spotkań oraz wymiany doświadczeń między siostrami i zaproszonymi do wspólnej modlitwy, podejmowania razem tematów formacyjnych, spotkań, wymiany doświadczeń między siostrami i zaproszonymi na spotkanie karmelitami. Wśród tegorocznych gości i prelegentów są m.in. o. Łukasz Kansy – definitor generalny, o. Jan Malicki – prowincjał, o. Piotr Neumann – delegat ds. mniszek oraz o. Wojciech Ciak, o. Karol Milewski i o. Arkadiusz Smagacz. Ponieważ zjazd odbywa się w jubileuszowym roku 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa, tematyka podejmowanych konferencji związana jest ściśle ze świętą oraz odczytaniem na nowo jej życia i charyzmatu.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda