Home WiadomościZ kraju Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Kard. Beniamino Stella na jubileuszu sióstr Benedyktynek w Kupieninie

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Kard. Beniamino Stella na jubileuszu sióstr Benedyktynek w Kupieninie

Redakcja

Prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa kardynał Beniamino Stella, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Matka Generalna zgromadzenia SS. Benedyktynek od Wynagrodzenia Najświętszego Oblicza Naszego Pana Jezusa Chrystusa siostra Maria Leonia Scarinci uczestniczyli w obchodach 25-lecia działaności sióstr Benedyktynek na ziemi kupienińskiej.

Kupienin znany jest nie tylko jako rodzinna miejscowość abpa Zygmunta Zimowskiego. Od ćwierćwiecza funkcjonuje tu Dom Radosnej Starości wybudowany i prowadzony przez siostry Benedyktynki.

Jak wyjaśnia siostra Maria Vineya, przełożona Domu od roku 2014, historia sióstr Benedyktynek w Polsce rozpoczyna się w 1991 roku, wraz z wizytą na ziemi polskiej Kardynała Fiorenzo Angeliniego i Matki Generalnej Marii Maurycji Biancucci w towarzystwie innych współsióstr zgromadzenia.

– Podczas tej wizyty, razem z ks. Zygmuntem Zimowskim, znanym już w Rzymie, Kardynał miał pragnienie odwiedzić Jego mamę. Podczas tej podróży skonkretyzowało się pragnienie Kardynała otwarcia misji zgromadzenia SS. Benedyktynek od Wynagrodzenia Najświętszego Oblicza Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Polsce, a właściwie w miejscowości narodzenia Ks. Zimowskiego. Właśnie naprzeciwko jego domu rodzinnego znajdowało się uprawne pole, obok już gotowego kościółka Świętych Piotra i Pawła.

– W tym samym roku Kardynał razem z Matką Generalną podjęli decyzję zakupić teren i rozpocząć to dzieło – założenie domu zakonnego razem z Domem Radosnej Starości dla osób starszych i schorowanych. Na samym początku brakowało narzędzi i innych potrzebnych rzeczy. Wspierało nas wówczas wielu naszych przyjaciół z zagranicy. Razem z powstaniem domu Radosnej Starości, w czasie, gdy w kraju panowało duże bezrobocie, zgromadzenie dało pracę wielu osobom, zatrudnionym w naszym Instytucie – tłumaczy siostra Vineya.

Przy okazji wizyty w Kupieninie kardynał Stella w swoim przemówieniu dziękował kapłanom diecezji tarnowskiej, którzy pracują w najdalszych zakątkach ziemi. – Często są to miejsca bardzo niebezpieczne. Niektórych z nich miałem okazję poznać – w Afryce, w Kongo. Jako Prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa chcę podziękować za ich służbę, za wierność swojemu powołaniu, którą okazują w różnych częściach świata.

Zapraszamy do wysłuchania przemówienia kardynała Stella w naszej galerii Audio – kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów, oraz fotogalerii – kliknij TUTAJ.

Za: www.diecezja.tarnow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda