Home WiadomościZ kraju Premiera książki „Wrócić do Jerozolimy” o. Zdzisława Kijasa OFM Conv

Premiera książki „Wrócić do Jerozolimy” o. Zdzisława Kijasa OFM Conv

Redakcja

Czy Boga można zgubić? Jak wrócić do relacji z Nim? Co dla nas oznacza kryzy wiary? Na te pytania odpowiada w swojej nowej książce „Wrócić do Jerozolimy” o. Zdzisław Kijas OFM Conv. Książka została objęta patronatem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W nowej propozycji wydawniczej Księgarni Świętego Jacka z Katowic odnajdujemy odpowiedzi na pytanie czy wiara ma jeszcze sens w XXI wieku, kiedy wydaje się, że we współczesnym świecie nie ma miejsca dla Boga. Jest to przewodnik po wierze, drogowskaz po drogach wiary dla wszystkich, którzy zastanawiają się i pytają – Boże gdzie jesteś? Każdy z nas może przechodzić kryzys wiary, pogubić się, stracić orientację jak żyć, co robić, jakimi wartościami się kierować? Czy Boga można zgubić… a jeżeli tak, jaka nauka wypływa z takiej utraty. Może utrata jest szansą na odnalezienie się na nowo, na odnowienie pogłębionej relacji ze Stwórcą, na odkrycie sensu egzystencji i na życie w pełni w zupełnie nowej jakości.

Są takie biblijne fragmenty, które znamy niemal na pamięć. Zdaje się nam, że żadne kazanie, żadne rekolekcje, żadne rozważanie nic już z nich nie mogą wycisnąć. Ot, na przykład historia o zgubieniu dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie i ten klasyczny wątek, że nam Boga zgubić nie wolno. Ojciec Zdzisław Kijas książką „Wrócić do Jerozolimy” udowadnia, że nic bardziej mylnego, po dwakroć. Po pierwsze dlatego, że da się powiedzieć bardzo, bardzo wiele. Po drugie – na każdej stronie zdaje się zachęcać: nie bójmy się zgubić Jezusa! Taka sytuacja może być dla nas korzystna. Trudna, ale życiodajna.

Autor, biorąc za punkt wyjścia wersety Ewangelii św. Łukasza, w kolejnych odsłonach przenicowuje nasze myślenie o kryzysie wiary. Nie łagodzi go, ale przeciwnie, wyostrza. Pyta, czy dzisiaj tradycja ma wartość, czy też musi zostać zakwestionowana. Pisze, jak dojmujące (i konieczne) jest w wierze doświadczenie samotności. Odnosi się do cierpienia, czasu, pokory, modlitwy i tego wszystkiego, co zaprząta uwagę naszego pokolenia „ja”. Wreszcie – mówi o posłuszeństwie Jezusa, o tym jak Stwórca staje się (p)oddany człowiekowi.

Wierzyć w XXI wieku na pewno nie jest łatwo, wiemy o tym doskonale. Jednak jak twierdzi franciszkanin: „Każdy wierzący musi ciągle wracać do swojej duchowej «Jerozolimy», aby odnaleźć na nowo Boga. Może dotąd sądził, że ponieważ wierzy od dawna, od dziada pradziada, zna Boga «jak własną kieszeń», gdy tymczasem jest inaczej. Nasz Bóg nie jest historią z przeszłości, ale Bogiem ciągle nowym i przychodzącym. Koryguje lub rozwala wszelkie sztywne i utarte schematy, które człowiek posiadał dotąd na Jego temat. Jest Bogiem ciągle «młodym», jak młoda jest wiara, którą wyznajemy” (fragm. „Wprowadzenia”).

Książka została objęta patronatem KAI.

O autorze:

Zdzisław Józef Kijas OFM Conv, prof. dr hab., wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz wielu uczelni zagranicznych, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, rekolekcjonista, autor licznych publikacji, m.in.: Siła charakteru, Kraków 2013; Siła mądrości, Kraków 2016; Tajemnica nieba, czyśćca i piekła, Częstochowa 2017; Mój anioł idzie przed tobą, Michalineum, 2017; Brewiarz ekologa, Kraków 2018; Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Kraków 2019; Opatrzność i przeznaczenie, Kraków 2020; Czy wiesz, że modlitwa…, Katowice 2020; Wyszyński. 40 spojrzeń, Kraków 2021 i wielu innych oraz powieści: Tam, gdzie rodzi się życie, Kraków 2016; Nawet szarość jaśnieje, Kraków 2018; Perły i plewy, Kraków 2019.

Wywiady z autorem:

Więcej o książce: https://sklep.ksj.pl/produkt/wrocic-do-jerozolimy/

amir KAI/Księgarnia Św. Jacka / Warszawa

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda