Home WiadomościZ kraju Profesja wieczysta w bieniszewskiej pustelni oo. Kamedułów

Profesja wieczysta w bieniszewskiej pustelni oo. Kamedułów

Redakcja

Dnia 8 grudnia 2014 r. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny śluby wieczyste w Eremie oo. Kamedułów w Bieniszewie k. Konina na ręce ojca przeora złożył Brat Grzegorz Serwa EC, pochodzący z Jasła na Podkarpaciu. Do złożenia profesji wieczystej przygotowywał się przez 7 lat żyjąc w Pustelni Ojców Kamedułów na Bielanach w Krakowie.

Od marca 2014 r. przebywa w Bieniszewie. To kolejna radosna uroczystość dla kamedulskich mnichów, którzy na co dzień prowadzą życie przepełnione modlitwą i umartwieniem. 15 listopada 2014 r. święcenia diakonatu z rąk J. E. Ks. Bp. Wiesława Meringa we Włocławku przyjął Br. Mateusz Maciej Kolbus EC.

Obecnie w Polsce istnieją tylko 2 klasztory kamedulskie, w których żyje 21 mnichów. Pustelnicy bieniszewscy (6 ojców, 1 diakon i 5 braci) prowadzą życie prawdziwie ubogie, proste, surowe, lecz widoczna jest w nich wewnętrzna radość z tego, iż mogą nieustannie polecać Bogu, siebie, wszystkich ludzi i cały świat. Każdy pustelnik zajmuje erem – mały domek oddzielony od innych, wychodzi z niego tylko dla spełnienia czynności wspólnoty zakonnej i dla zaspokojenia własnych potrzeb duchowych i materialnych lub potrzeb Eremu. Powołaniem uczniów św. Romualda jest kontemplacja i ustawiczna modlitwa, która „ma być oddechem duszy, bez którego nie ma prawdziwego życia wewnętrznego”. Życie samotne staje się dla niego często trudne, wie jednak, że wtedy w sposób wyjątkowy uczestniczy w cierpieniach Chrystusa. W jakimś sensie będąc w przedsionku nieba, gdyż żyje wartościami, którymi żyją święci w niebie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda