Home WiadomościZ kraju Przełożony generalny, o. Rogerio Gomes CSsR, do słuchaczy Radia Maryja: Mamy moralny obowiązek głoszenia Słowa Bożego

Przełożony generalny, o. Rogerio Gomes CSsR, do słuchaczy Radia Maryja: Mamy moralny obowiązek głoszenia Słowa Bożego

Redakcja

Życzę, abyście mogli być głosicielami Słowa Bożego tam, gdzie jesteście. Nie potrzeba być kapłanem, zakonnikiem, gdyż jest to chrześcijańskie zadanie każdego z nas. Mamy obowiązek moralny głoszenia Słowa Bożego –  powiedział do słuchaczy Radia Maryja przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów, o. Rogerio Gomes CSsR, w wywiadzie udzielonym dla toruńskiej rozgłośni.

W tuchowskim klasztorze redemptorystów rozpoczęła się we wtorek, 12 września 2023 r., trzecia, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej. Przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów, o. Rogerio Gomes CSsR, przypomniał na początku obrad, że jesteśmy zobowiązani do wdrożenia decyzji podjętych w fazie kanonicznej Kapituły Generalnej jesienią 2022 roku.

O. Rogerio Gomes CSsR podkreślił, że trzecia faza XXVI Kapituły Generalnej polega na realizacji tego, co zostało zadecydowane w drugiej fazie, zwanej fazą kanoniczną Kapituły Generalnej.

– Kapituła Generalna podzielona jest na trzy fazy. Trzecia faza odbywa się podczas konferencji. Druga faza jest w miejscach, gdzie zarząd generalny wysłuchuje prowincjałów i wybiera to miejsce. Tam odbywa się druga faza kanoniczna Kapituły Generalnej, w której zbieramy wszystkie materiały, jakie zostały wcześniej opracowane, studiujemy i przekształcamy to wszystko w decyzje. Podczas trzeciej fazy podjęte decyzje stosujemy do konkretnego życia współbraci w konferencjach, tzn. przekładamy to na życie praktyczne współbraci, na kapituły, na wszelkie zebrania, wspólnoty – wyjaśnił.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym o. Rogerio Gomes CSsR zwrócił się do zgromadzonych, zachęcając wszystkich do większej dyspozycyjności i braterstwa.

– Jesteśmy w trzeciej fazie XXVI Kapituły Generalnej, aby przełożyć decyzje Kapituły Generalnej na życie praktyczne w konferencjach – dodał.

Zgromadzenie redemptorystów jest na całym świecie, jednak zgromadzenia na poszczególnych kontynentach różnią się między sobą m.in. w sposobie przekazywania charyzmatu. Warto wspomnieć, że jesteśmy w Europie, ale były już spotkania Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej czy konferencji azjatyckiej.

– Każda konferencja ma swój aspekt kulturowy i stara się wdrożyć to w życie praktyczne. Charyzmat, w którym żyjemy, przepowiada Słowo Boże, zwłaszcza najbardziej ubogim i opuszczonym, w każdej konferencji. Każdy kontynent stara się przetłumaczyć to wszystko na podstawie swoich planów apostolskich i swoich priorytetów. W Europie też są priorytety i zostały one wybrane przez konferencję, aby zrozumieć rzeczywistość, kontekst europejski i główne potrzeby osób we współczesnym świecie. Słuchamy poruszeń Ducha Świętego i staramy się odpowiedzieć na charyzmat i na znaki czasu – podkreślił duchowny.

Warto zadać sobie pytanie: Jak żyć dzisiaj w aktualnym świecie?

– Myślę, że chodzi o świadectwo głoszenia Chrystusa. To jest podstawa wszystkiego. Trzeba przełożyć to na życie praktyczne, np. społeczeństwo, które coraz bardziej odrzuca słuchanie Słowa Bożego, jako chrześcijanie możemy wejść w różne aspekty społeczeństwa, wymiary życia, starając się przetłumaczyć Ewangelię na praktykę etyczną. (…) Jako redemptoryści bardzo pracujemy, jeśli chodzi o formację sumienia w społeczeństwie coraz bardziej pełnym przemocy; społeczeństwie, które odrzuca drugiego. Wszystko, co widzimy wokół (wojny), w tym wszystkim chcemy formować sumienie ludzi. To jest bardzo ważne zadanie dla nas, redemptorystów. Nie chodzi tylko o to, by widzieć świat jako rzeczywistość już straconą. Bóg uczynił ten świat i stworzenie. To jest dobre i w tym świecie dziś żyjemy. Musimy starać się, aby uczynić ten świat takim, aby każdy człowiek mógł w nim dobrze żyć – zaznaczył.

Przełożony generalny zwrócił się również do słuchaczy Radia Maryja.

– Możecie czynić dobro tam, gdzie jesteście: w społeczeństwie, w pracy, w domu, wszędzie tam, gdzie żyjecie ze swoimi bliskimi. To jest bardzo ważne. Życzę, abyście mogli być głosicielami Słowa Bożego tam, gdzie jesteście. Nie potrzeba być kapłanem, zakonnikiem, gdyż jest to zadanie chrześcijańskie każdego z nas. Mamy obowiązek moralny głoszenia Słowa Bożego. Niech Bóg błogosławi wam wszystkim i waszym rodzinom – podsumował o. Rogerio Gomes CSsR.

za: radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda