Home WiadomościZ kraju Przybliżyć różaniec rzeszom – Kongres Różańcowy Dzieci w Szczecinie

Przybliżyć różaniec rzeszom – Kongres Różańcowy Dzieci w Szczecinie

Redakcja

Ponad 800 dzieci z ognisk misyjnych i podwórkowych kółek różańcowych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bezpośrednia transmisja dla Radia Maryja i w TV Trwam, wspólna Eucharystia pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – to wszystko wydarzyło się w niedzielę, 7 października w szczecińskiej archikatedrze pw. św. Jakuba Apostoła. Cel był jeden: modlitwa różańcowa w intencjach misji, Polski i naszych rodzin. Hasłem spotkania były słowa Sługi Bożej Pauliny Jaricot „Przybliżyć różaniec rzeszom”.

Głównym organizatorem Archidiecezjalnego Kongresu Różańcowego Dzieci oraz IX Regionalnego Spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci był chrystusowiec – ks. Krzysztof Wąchała – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty. Śpiew poprowadziły zespoły z parafii chrystusowców: „Boże Światełka” z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim oraz „Błękitne Anioły” z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Transmisja radiowa rozpoczęła się różańcem przez telefon z Madzią Buczek, która ze względów zdrowotnych nie mogła przybyć na spotkanie.

Eucharystii, która była kolejnym punktem spotkania, przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga i on także wygłosił do zgromadzonych homilię. Dzieci włączyły się także w liturgię, czytając, śpiewając psalm, niosąc dary.

Po Mszy Świętej słowo do dzieci licznie zgromadzonych u stóp prezbiterium skierował także o. Piotr Dettlaff CSSr. Potem uczestnicy obejrzeli przedstawienie o Słudze Bożej Paulinie Jaricot przygotowane przez dzieci z parafii chrystusowców pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim, które przybyły z ks. Tomaszem Dzidą TChr.

Spotkanie dla dzieci zakończyło się podsumowaniem wyników konkursu plastycznego o Paulinie Jaricot, na który napłynęło blisko 100 prac.

Tuż po zakończeniu Archidiecezjalnego Kongresu Różańcowego Dzieci rozpoczął się Kongres Żywego Różańca prowadzony przez ks. Krzysztofa. Przybyło na niego około 500 osób, członków wspólnot Żywego Różańca, by wysłuchać konferencji oraz zapoznać się z postacią Pauliny Jaricot, której słowa: „Przybliżyć różaniec rzeszom”, stały się również hasłem spotkania.

Pierwszą część spotkania zajęła konferencja poprowadzona przez ks. dra Piotra Skibę. Uczestnicy rozmawiali z prowadzącym na temat statutu Stowarzyszenia Żywy Różaniec. W czasie dyskusji panelowej padały pytania, rozwiewały się wątpliwości.

Kolejnym punktem programu była konferencja ks. Krzysztofa Wąchały TChr na temat życia
i działalności Pauliny Jaricot. – To niezwykła postać, bardzo aktywna. Założyła Żywy Różaniec. Działała na rzecz misji. Stąd moja obecność tutaj – powiedział dyrektor Papieskich dzieł Misyjnych w archidiecezji. Podsumowaniem konferencji była modlitwa różańcowa w intencji misji.

Zakończeniem spotkania było wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa w intencji misji, Polski, rodzin ukoronowała Kongres Żywego Różańca. Zdjęcia z kongresu tutaj.

J. Stefańska

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda