Przyjaciele Misji Oblackich na Świętym Krzyżu

„W niedzielę misyjną, gdy w całym Kościele modlimy się za misje i misjonarzy, do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymują wyjątkowi pątnicy. Dziś gościmy naszą poszerzoną oblacką Rodzinę – Przyjaciół Misji Oblackich. Każdego roku o tej porze, zapraszamy Was do wspólnej modlitwy u stóp Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdzie zrodziło się wiele powołań misyjnych w naszej rodzinie Zakonnej” – tymi słowami witał prawie tysięczną rzeszę Przyjaciół Misji Oblackich rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu i zarazem referent misyjny o. Dariusz Malajka OMI.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze świętokrzyskiego sanktuarium już od wielu lat w Niedzielę Misyjną zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji misji, misjonarzy, misjonarek duchownych i świeckich. Także i w tym roku na zaproszenie Oblatów odpowiedziało blisko tysiąc osób należących do Przyjaciół Misji Oblackich. Na wspólnej modlitwie tradycyjnie już obecni byli: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc a także dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka. Wspólnoty te w sposób szczególny współpracują z Oblatami ze Świętego Krzyża, którzy swoją opieką duchową otaczają te społeczności.

Tegoroczny dzień misyjny w naszym sanktuarium animował o. Krzysztof Koślik OMI, który obecnie przygotowuje się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do pracy misyjnej na Madagaskarze. Ojcu Krzysztofowi towarzyszyła s. Felicyta, dominikanka, która przygotowuje się do pracy misyjnej w Kamerunie. Na Eucharystii obecny był o. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania wraz z grupą młodzieńców, którzy od piątku przeżywali w naszym klasztorze weekendowe dni skupienia.

Ojciec Krzysztof Koślik OMI w wygłoszonej homilii zachęcał: Siostry i Bracia, gdy myślicie o misjach, o pracy misjonarzy i misjonarek, o tym jak im pomóc, nie myślcie tylko o pomocy materialnej. To, czego najbardziej potrzebuje misjonarz to dar Waszej modlitwy, dar Waszego cierpienia. Tak wielu misjonarzy wspomina o tym, że dzięki mocy płynącej z modlitwy, dzięki świadomości, że są ludzie, którzy wspierają modlitwą łatwiej jest pokonywać trudy posługi misyjnej. Ta świadomość modlitwy pomaga w pokonywaniu tego wszystkiego co jest krzyżem i ciężarem misyjnego życia. Będąc na początku drogi misyjnej posługi z wielką pokorą staję przed Wami i proszę o ten dar modlitwy. Ta nasza wspólna modlitwa, dziś tu na Świętym krzyżu, to okazja, aby podziękować Wam za wasze zaangażowanie i wspieranie naszej oblackiej posługi – mówił o. Krzysztof Koślik OMI

W przeżywanie uroczystej Eucharystii włączyła się czynnie młodzież z daleszyckiego gimnazjum oraz uczniowie ze szkoły podstawowej z Jeziorka. Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali cześć relikwiom przez ucałowanie.

W godzinach popołudniowych w kościele odbyło się spotkanie z młodzieżą z gimnazjum Jana Pawła II. Młodzież w montażu słowno-muzycznym przybliżyła nam postać swego patrona bł. Jana Pawła II oraz przypomniała zebranym przesłanie papieża Wojtyły: o miłości, o wierności Bogu, o szacunku do drugiego człowieka. Następnie o Krzysztof Koślik OMI wraz z siostrą Felicytą opowiedzieli o swoich przygotowaniach do misyjnej pracy.

Na zakończenie tegorocznego spotkania w czasie modlitwy różańcowej przez wstawiennictwo i orędownictwo Matki Bożej powierzaliśmy Bogu Przyjaciół Misji Oblackich i ich rodziny, misyjne dzieło Kościoła.

Za: www. swietykrzyz.pl