Home WiadomościZ kraju Przywilej duchowego pokrewieństwa

Przywilej duchowego pokrewieństwa

Redakcja

Staraniem kustosza Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach – o. Krzysztofa Twarowskiego OCD, przy poparciu ordynariusza Diecezji Kieleckiej – ks. bp. Kazimierza Ryczana, sanktuarium to dnia 19 lipca 2014 r. otrzymało przywilej duchowego pokrewieństwa z najstarszym sanktuarium maryjnym na świecie, jakim jest bazylika „Salus Populi Romani – Santa Maria Maggiore” w Rzymie.

Przywilej duchowego pokrewieństwa nie tylko podnosi rangę sanktuarium, ale daje wiernym możliwość zyskania odpustu zupełnego, przyznanego przez Penitencjarię Apostolską w wiele dni każdego roku: w święto tytularne Bazyliki Matki Bożej Większej (5 sierpnia) oraz w święta tytularne piotrkowickiego kościoła i sanktuarium (25 marca, 8 września), we wszystkie święta liturgiczne Najświętszej Maryi Panny, raz w roku – w dowolny dzień wybrany przez wiernego oraz ilekroć przybędą do Piotrkowic kierujący się pobożnością pielgrzymi.

Inspiratorem przedłożenia prośby o duchowe pokrewieństwo obu sanktuariów był o. Melchior Wróbel OCD, długoletni kustosz sanktuarium w Piotrkowicach, a uskutecznieniem całej praktyki zajął się o. Szczepan Praśkiewicz, wicepostulator Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów bosych. Kustosz sanktuarium wyraża za to obu współbraciom swoją wdzięczność i zauważa, że jest to historyczny moment dla sanktuarium, które otrzymało władzę odpuszczania kar doczesnych, mobilizując tym samym wiernych do częstszego przybywania do Piotrkowic, korzystania z sakramentów i łask duchowych w Domku Loretańskim.

Za: karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda