Home WiadomościZ kraju Przyznano medale Komisji Episkopatu ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Przyznano medale Komisji Episkopatu ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Redakcja

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji już po raz trzeci przyznała osobom i instytucjom zasłużonym dla misji medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”.

Uroczysta gala odbyła się 23 października 2019 r. w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, przyznawany jest w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagroda została wręczona trzem osobom bądź instytucjom. W tym roku przyznano Medal dodatkowo trzem laureatom – za wyjątkowe zasługi misyjne. Otrzymali go: o. prof. Piotr Nawrot SVD, wybitny misjonarz w Paragwaju i Boliwii oraz muzykolog, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej zasłużone dla ewangelizacji Afryki oraz Zgromadzenie Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, które od 1990 roku modli się za misje.

W kategorii „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” medal otrzymał ojciec Andrzej Madej Oblat Maryi Niepokalanej, przełożony misji „sui iuris” w Turkmenistanie, misjonarka świecka w Republice Środkowoafrykańskiej i Kamerunie Elżbieta Wryk oraz dr Helena Pyz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego nazywana „Matką trędowatych”.

W kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” medale otrzymali: Renata Przewoźnik – moderatorka Żywego Różańca w diecezji drohiczyńskiej, organizatorzy Kampanii Społecznej „Misjonarz na Post” i pani Wanda Socha z Dębicy wspierająca misje sióstr służebniczek starowiejskich.

W kategorii „pomoc materialna i finansowa dla misji” medal przyznano Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, siostrze Dorocie Ostolskiej ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, która m.in. zainicjowała akcję Kolędników misyjnych w szkołach i parafiach diec. warszawsko-praskiej i archidiecezji lubelskiej oraz Grażynie i Jackowi Broniewskim z Łodzi, którzy prowadzą w swej parafii Koło Przyjaciół Misji i od 25 lat przeprowadzają zbiórki dla misjonarzy.

W kategorii „informacja medialna” Kapituła Medalu nagrodziła w tym roku Dwumiesięcznik Papieskich Dzieł Misyjnych „Misje Dzisiaj”, Katolicką Agencję Informacyjną, która współpracuje od wielu lat z Komisją Episkopatu ds. Misji oraz red. Magdalenę Gronek z Radia Warszawa, która od 15 lat prowadzi misyjną audycję „Wybrani-posłani”.

 W uroczystej gali uczestniczyli m.in.: bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i bp Jan Piotrowski, przewodniczący Kapituły Medalu „Benemerenti”. Nagrody wręczali również: abp Tadeusz Wojda, bp Leszek Leszkiewicz i bp Szymon Stułkowski.

Galę uświetnił występ Chóru i Orkiestry z Palmarito z Boliwii pod dyrekcją o. prof. Piotra Nawrota.

PDM/KAI/ BP KEP

Za: www.episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda