Home WiadomościZ kraju Publikacje: Modlitewnik kamedulski

Publikacje: Modlitewnik kamedulski

Redakcja

8 września, w dzień odpustu Matki Bożej Bieniszewskiej, Kameduli Pustelnicy Góry Koronnej świętowali jubileusz 350-lecia Eremu Pięciu Braci Męczenników w Bieniszewie koło Konina. Inicjatorami założenia pustelni byli sami kameduli: ojciec Hieronim Krasowski, Litwin, oraz ojciec Sylwan Boselli, Wenecjanin.

Ideę tę urzeczywistnił w 1663 roku właściciel Biniszewa Albert Kadzidłowski. Od tego momentu miejsce te rozbrzmiewało modlitwą i pracą, choć nie brakowało i momentów tragicznych, jak choćby decyzja o zamknięciu eremu w 1819 roku z powodu zbyt małej liczby zakonników, czy – po odnowieniu życia pustelniczego w Bieniszewie w 1937 roku – tragiczne lata II wojny światowej, podczas której kameduli zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie trzech z nich zostało zamordowanych.

Obecnie erem bieniszewski jest jedną z dwóch czynnych pustelni kamedulskich w Polsce (obok Eremu Srebrnej Góry na Bielanach w Krakowie). Obydwa te miejsca promieniują i przyciągają wiele osób, zarówno zakonnych, księży, jak i świeckich. Przychodzą, aby odnaleźć Pana Boga i prawdę o swoim życiu. Włączając się w rytm życia i modlitwy zakonników, w samotności, ciszy i pokucie odkrywają najważniejsze wartości.

Dla tych, którzy pragną po powrocie do swoich miejsc w dalszym ciągu modlić się w tym duchu, Ojcowie Kameduli z Eremu Srebrnej Góry na Bielanach w Krakowie przygotowali MODLITEWNIK KAMEDULSKI – zbiór modlitw do codziennego odmawiania wg Liturgii godzin. Zawiera on Modlitwę do św. Romualda, Oficjum o św. Romualdzie, Koronkę kamedulską (Ku czci Pana Jezusa oraz O Męce Pańskiej), Litanię do Wszystkich Świętych oraz Psalmy pokutne. Zbiór poprzedzony jest listem Ojca Majora Kamedułów z Eremu we Frascati, ojca Eliasza. Zawiera także Imprimatur wydane przez Kurię Metropolitalną w Krakowie. Cennym uzupełnieniem modlitw są litografie z wizerunkami św. Romualda.

Marzena i Marek Florkowscy

Zobacz: www.kameduli.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda