Home WiadomościZ kraju Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny

Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny

Redakcja

W dniach 15-18 listopada 2011 r. w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej odbyła się doroczna Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny.

W ramach tegorocznego spotkania podjęto refleksję na temat relacji przełożony-podwładny, który zasugerowany został przez Zarząd Generalny MSF dla wszystkich piętnastu Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny. W Polskiej Prowincji temat ten został sprecyzowany następująco: Wspólnota życia i modlitwy – troska przełożonego i podwładnych o realizację powołania zakonnego.

W związku z powyższym na Radę Prowincji przybył Przełożony Generalny Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny z Rzymu Ks. Edmund Jan Michalski MSF. On też wygłosił dwie prelekcje: Podstawowe zasady komunikacji we wspólnocie domowej oraz Rola przełożonego domowego wobec wspólnoty w świetle Konstytucji. W ramach wykładów uczestnicy Rady mogli wysłuchać również referatu Asystenta Prowincjalnego Ks. Piotra Pietrzyka MSF pt.: Odpowiedzialność przełożonego i wspólnoty za modlitwę jako fundament życia wspólnotowego. Zaproszonym prelegentem spoza Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny był O. Prof. dr hab. Bronisław Wenanty Zubert OFM, (m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány w Budapeszcie), który przedstawił kwestie relacji przełożony-podwładny w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego i podzielił się swoim bogatym doświadczeniem z życia zakonnego. Uczynił to w wykładzie zatytułowanym: Narzędzia prawne przełożonego domowego wobec niesubordynacji podwładnych.

Wysłuchane prelekcje stały się podstawą do dyskusji, a następnie do pracy w grupach, której owoce przedstawione zostały ponownie na plenum.

Rada Prowincji zapoznała się także z dokumentem, przygotowanym przez Komisję Prowincjalną powołaną do życia po Kapitule Prowincjalnej 2010 – Linie odnowy Polskiej Prowincji MSF w latach 2012-2014, a także z projektem Statutu Stowarzyszenia Przyjaciół Misjonarzy Świętej Rodziny, który jest w trakcie redagowania przez Komisję Formacyjną przy Zarządzie Generalnym.

W trakcie obrad Rada Prowincji podjęła także, jak co roku, niektóre najbardziej istotne sprawy bieżące Polskiej Prowincji MSF.

Opracował Ks. Bogdan Mikutra MSF – Sekretarz Prowincjalny

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda