Home WiadomościZ kraju Rady ewangeliczne myślą przewodną rekolekcji Zgromadzenia Ducha Świętego

Rady ewangeliczne myślą przewodną rekolekcji Zgromadzenia Ducha Świętego

Redakcja

bp Antoni DydyczRady ewangeliczne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa były myślą przewodnią rekolekcji dla współbraci ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Spotkania poprowadził bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Rekolekcjonista podkreślił, że rad ewangelicznych jest o wiele więcej – wystarczy wsłuchać się w głos Chrystusa. – My dzisiaj podkreślamy wspomniane trzy. I od strony założeń moralnych i wychowawczych stały się one niejako fundamentem struktur życia zakonnego, konsekrowanego, które ma przeważnie charakter wspólnotowy. Również te rady odnoszą się do konkretnego życia, codziennych spraw i mają ułatwiać człowiekowi w przezwyciężaniu różnych słabości. Po to, aby ten wciąż zbliżał się w Duchu Świętym do Boga – powiedział hierarcha.

Mając na uwadze posłuszeństwo, biskup Dydycz podkreślił, że jest ono ugruntowane w posłuszeństwie Panu Bogu. – Chodzi nie tyle o posłuszeństwo w sensie podległości, ale wierności temu, co czynił sam Chrystus. Czyli to wszystko mamy przyjąć ze zrozumieniem. Ten sam problem dostrzegamy myśląc o ubóstwie. Jego istota polega na tym, aby nie ufać swoim zdolnościom, zarobkom. Nie możemy kłaść na to nacisku. Znowu mamy ufać Bogu – powiedział.

Na zakończenie biskup nawiązał do trwającego Roku Życia Konsekrowanego. – Powracamy do istoty życia konsekrowanego – oddania i zawierzenia się Chrystusowi zgodnie z tym, do czego nas zachęca. Stąd posłuszeństwo, ubóstwo, czystość nie wiążą się tylko z czymś zewnętrznym. Tylko z całą moją postawą życiową, która ma mnie prowadzić do świętości – zakończył bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Przełożony polskiej prowincji o. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp zauważył, że tematem wiodącym stało się posłuszeństwo, które nazwał najważniejszą radą w życiu oraz posłudze zakonnej. – Oczywiście, mamy ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Jednak chodzi najpierw o posłuszeństwo swemu powołaniu, czyli posłuszeństwo Panu Bogu, a także przełożonemu, który ma być z kolei Jego głosem. Stąd pragniemy sobie przypominać, że dzisiaj – w XXI wieku techniki i cywilizacji komputerów – przez naszych przełożonych i zwierzchników mówi do nas sam Jezus Chrystus – dodał prowincjał.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda