Home WiadomościZ kraju Redemptoryści – Gliwice: nowe sanktuarium MB Nieustającej Pomocy i ogólnopolskie rozpoczęcie Jubileuszu Jej Ikony

Redemptoryści – Gliwice: nowe sanktuarium MB Nieustającej Pomocy i ogólnopolskie rozpoczęcie Jubileuszu Jej Ikony

Redakcja

redemptor.plW święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptoryści na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez błogosławionego papieża Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Centralne uroczystości odbywają się w Rzymie. W Polsce otwarcie roku jubileuszowego nastąpiło w Gliwicach.

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi. W sobotę, 27 czerwca rozpoczął się jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Zadanie to zostało powierzone Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela przez błogosławionego Piusa IX. Redemptoryści zanieśli nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy niemalże w każdy zakątek świata. Obchody jubileuszowe pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata. Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Centralne uroczystości odbywają się w kościele św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu.

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpiło w Gliwicach, gdzie odbyły się uroczystości nadania tytułu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy kościołowi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Zapraszam pielgrzymów, czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wszystkich, którzy oczekują pomocy Matki Najświętszej, aby chętnie przybywali do Sanktuarium Tej, która jest gotowa nieustannie pomagać – powiedział o. Piotr Świerczok, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach.

Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Kopiec, biskup gliwicki.

– Po to przychodzimy do Sanktuarium, aby zdobyć to, co w codziennym życiu nie zawsze potrafimy dotknąć i sobie przyswoić. To święte miejsce, gdzie z większą uwagą słuchamy Bożego słowa, gdzie pękają wszystkie okowy naszych grzechów, nałogów i złych przyzwyczajeń. W tym miejscu musi się urodzić nowy człowiek i po to te święte miejsca istnieją – powiedział bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.

Sanktuaria to szczególne miejsca dla wielu osób – podkreślał prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok.

– Bogu dzięki, że mamy kościoły, sanktuaria, a w nich te nasze ulubione miejsca – wyklęczane, wypłakane, wymodlone. Bogu dzięki, że tam rozumiemy, że wiara jest bliskością, jest zaufaniem, że tam spotykamy Boga, który mi ufa, ciągle mi ufa. Ciągle we mnie wierzy, ciągle ma nadzieję – powiedział o. prowincjał Janusz Sok CSsR.

Przed gliwicką ikoną Matki Bożej Nieustajacej Pomocy po raz pierwszy odprawiono na ziemi polskiej publiczne nabożeństwo Nieustannej Nowenny w 1951 r. Wierni licznie przybywają do tej świątyni, by przed tym świętym wizerunkiem dziękować za otrzymane łaski i błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o pomoc Boga w potrzebach duchowych, sprawach rodzinnych i osobistych. Ikona została uroczyście koronowana koronami papieskimi przez ks. kard. Stanisława Dziwisza w miejscowej katedrze 22 czerwca 2014 r.

W Polsce od dzisiaj będzie 14 sanktuariów MBNP, z tego cztery prowadzone przez redemptorystów.

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest także szerzony przez Redemptorystów przez posługę Radia Maryja i Telewizji Trwam. Dzisiejszy Jubileusz ma także szczególne znaczenie dla diecezji toruńskiej, której Matka Boża Nieustającej Pomocy jest główną patronką.

TV Trwam News/mm

fot. Szymon Zmarlicki, FOTO GOŚĆ, Gość Niedzielny Gliwice

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda