Redemptoryści: Pielgrzymka Duszpasterstwa Powołań

W dniach 7-9 grudnia dwunastu młodych przyjaciół Zgromadzenia Redemptorystów, wyruszyło wraz z o. Witoldem Baranem i br. Adamem Dudkiem na pielgrzymkę po „miejscach redemptorystowskich”. Wyjazd ten został zorganizowany jako swoista forma uczczenia 280-tej rocznicy założenia Zgromadzenia Redemptorystów, 103-ciej rocznicy utworzenia Prowincji Warszawskiej Redemptorystów oraz 80-tej rocznicy śmierci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

Pierwszym przystankiem na pielgrzymkowej było Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach k. Kielc, gdzie w latach 1824-1834 istniała tajna wspólnota redemptorystów. Następnie wyruszyliśmy do Torunia. Po przybyciu na miejsce i serdecznym przyjęciu nas przez wspólnotę domu zakonnego w Toruniu, udaliśmy się do Radia Maryja, gdzie uczestniczyliśmy w pierwszopiątkowej Eucharystii pod przewodnictwem o. Tadeusza Rydzyka i z udziałem wspólnoty redemptorystów, nazaretanek i osób świeckich pracujących w tej katolickiej rozgłośni. Następnie porozmawialiśmy z Ojcem Dyrektorem i zwiedziliśmy niektóre z ważnych dla radia miejsc.

O godz. 21.40 pod przewodnictwem o. Marcina Krupy CSsR rozpoczęliśmy audycję „Powołanie do ojcostwa i macierzyństwa w życiu zakonnym” w ramach cyklicznej audycji dla młodzieży „Czas wzrastania”. Było to dla nas niezwykłe przeżycie. Jak ufamy, było to także dla wszystkich słuchaczy doświadczenie ubogacające.

Dzień 8 grudnia poświęciliśmy na możliwie dokładne zwiedzenie Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W sobotnie popołudnie udaliśmy się na zwiedzanie Toruńskiej Starówki. Ostatni dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy już ok. 5.00, gdyż trzeba było udać się do Warszawy. Pierwszym punktem dnia, który miał miejsce w stolicy, była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem o. Sylwestra Cabały w kościele św. Benona przy ul. Pieszej, gdzie pracował przez 21 lat św. Klemens Hofbauer.

Następnie, po wzmacniającej herbacie, udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, by zaraz potem udać się do domu zakonnego redemptorystów przy ul. Karolkowej. W tym miejscu, dzięki interesującym opowieściom o. Sylwestra, mogliśmy przybliżyć sobie nieco postać o. Bernarda Łubieńskiego oraz tragiczne losy trzydziestu redemptorystów warszawskich, rozstrzelanych 6 sierpnia 1944 roku. Po posiłku wyruszyliśmy do Guzowa, by w miejscowości tej, gdzie na świat przyszedł o. B. Łubieński, modlić się o dar jego beatyfikacji. Do Tuchowa powróciliśmy późnym wieczorem. Co Pan Bóg uczynił w sercach uczestników przez te trzy dni pielgrzymowania, pozostanie tajemnicą serca. My natomiast pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy gościli nas na trasie naszej pielgrzymki I w jakikolwiek sposób pomagali w jej organizacji. Niech Chrystus Odkupiciel wynagrodzi!

o. Witold Baran CSsR

Za: www.redemptor.pl