Home WiadomościZ kraju Redemptoryści – Rzym: o komunikacji w zgromadzeniu w służbie misji

Redemptoryści – Rzym: o komunikacji w zgromadzeniu w służbie misji

Redakcja

Spotkanie komisji przygotowującej strategiczny plan dla komunikacji medialnej w Zgromadzeniu Redemptorystów odbyło się w Rzymie w dniach 28-30 maja 2018 r. Gościem spotkania był ks. bp Paul Tighe, sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury.

W spotkaniu, rozpoczętym przez Przełożonego Generalnego, o. Michaela Brehla CSsR, uczestniczyło 4 z 5 członków komisji z poszczególnych kontynentalnych konferencji, trzecz radnych generalnych, sekretarz generalny, sekretarze generalnych sekretariatów ewangelizacji i formacji oraz trzech pracowników Biura Komunikacji w Rzymie.

O. Micheal mówił o św. Alfonsie jako człowieku bardzo uważnym na to, co działo się wobec niego i jaką rolę odgrywała dla niego komunikacja. Co głosić, do kogo i jak – to podstawowe kwestie duszpasterskiej troski, którą św. Alfons nam pozostawi jako zadania, którzy chcę za nim pójść. Kazania zawsze głosił prostymi słowami i językiem ludu. Gdy nie mógł głosić, pisał książki – najlepszy środek medialny dostępny jemu – aby efektywnie komunikować z ludźmi. „Dziś, po XXV Kapitule Generalnej” – powiedział o. Generał – „jesteśmy świadomo, że definiowanie priotytetów misyjnych i apostolskich, a także przygtowania całego Zgromadzenia do restrukturyzacju, musi odbywać się za przykładem św. Alfonsa.

Ks. bp Paul Tighe z Papieskiej Rady ds. Kultury mówił o Kościele w kulturze cyfrowej oraz związanych z tym wyzwaniami i możliwościami. To otworzyło ciekawą dyskusję, w której uczestniczylu inni redemptoryści i studenci Akademii Alfonsjańskiej.

O. Brendan Kelly CSsR, sekretarz generalny i o. Biju Madathikunnel CSsR, szef Biura Komunikacji, zaprezentowali podręcznik komunikacji w Zgromadzeniu, by użyć go jako narzędzie do dyskusji w małych grupach. Wskazuje on jasno na ważność i potrzebę strategicznego planu Zgromadzenia oraz daje wskazówki w przygotowaniu, które ma zaangażować całe Zgromadzenie na poziomach: generalnym, konferencji i jednostek.

Trzydnioe spotkanie było warsztatem, który pomógł uczestnikom zrozumieć różne fazy strategicznego planowania, dał światło na realną cyfrową kulturę oraz jej wyzwania i możliwości. W podsumowaniu uczestnicy przyjęli wytyczne zaproponowane w podręczniku. Proces planowania w ww. komisji i konferencjach będzie kontynuowany.

Scala News

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda