Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: trwają prace Komisji ds. Domów Historycznych i Dziedzictwa Zgromadzenia

Redemptoryści: trwają prace Komisji ds. Domów Historycznych i Dziedzictwa Zgromadzenia

Redakcja

Zarząd Generalny na wniosek ostatniej Kapituły Generalnej powołał Komisję ds. Domów Historycznych i Dziedzictwa Zgromadzenia, która zaprasza do dzielenia się swoimi opiniami nt. doświadczeń z wizyt w tych miejscach. Redemptorystów i całą rodzinę redemptorystowską zachęcamy do nadsyłania swoich uwag.

Do tej pory Komisja spotkała się zdalnie dwukrotnie, zajmując się dość złożoną i wymagającą tematyką. Dokonano m.in. rozróżnienia domów pierwszej fundacji i bezpośrednio związanych ze św. Alfonsem (wszystkie trzy znajdują się w Prowincji Neapolitańskiej: Ciorani, Pagani i Materdomini) oraz domów o znaczeniu historycznym (m.in. Sant’Angelo a Cupolo, Scudetto, Sant’Angelo a Materdomini, Scifelli, Frosinone, kościół św. Benona w Warszawie, Santa Maria am Gestade w Wiedniu), a także innych ważnych dla naszej historii miejsc (np. miejsce narodzin św. Alfonsa w Marianella, Bischenberg we Francji itp.).

Domy te są „własnością” Zgromadzenia, która pomaga nam lepiej zrozumieć naszą historię oraz gorliwość i strategię misyjną, która zainspirowała naszych świętych. Niektóre z tych budynków znajdują się w niepokojącym stanie, zaś zasoby ekonomiczne poszczególnych prowincji są niewystarczające na doprowadzenie ich do świetności. Trzeba zatem zaangażowania całego Zgromadzenia: taki był przede wszystkim duch decyzji XXV Kapituły Generalnej.

Nie należy również zapominać o ważnym i cennym dziedzictwie artystycznym różnego rodzaju (obrazy, sprzęt liturgiczny itp.), bezpośrednio związanym z życiem Założyciela lub początkami Zgromadzenia.

Aby ocenić wagę, jaką redemptoryści przywiązują do tego wszystkiego, Komisja pragnie zasięgnąć opinii całego Zgromadzenia. Przede wszystkim konsultacja winna objąć współbraci i osoby świeckie, które odwiedziły jedno lub kilka spośród tych miejsc. Mamy na myśli m.in. tych, którzy w minionych latach (aż do zamknięcia granic przez koronawirusa) uczestniczyli w kursach duchowości redemptorystowskiej.

Do wszystkich mamy dwa pytania:

  1. Jakie miejsca lub wystawy udało Ci się odwiedzić?
  2. Jak wspominasz to doświadczenie? W jaki sposób pomogło Ci to lepiej zrozumieć Twoją tożsamość jako redemptorysty, osoby konsekrowanej lub osoby świeckiej?

Prosimy o przesyłanie Waszych odpowiedzi do przewodniczącego Komisji o. Johannesa Römelta ([email protected]) do 30 czerwca 2021 r. Z góry dziękujemy.

o. Serafino Fiore CSsR, Przełożony Prowincji Neapolitańskiej i członek Komisji

za: cssr.news

Fot.: ołtarz z relikwiami św. Alfonsa w bazylice w Pagani we Włoszech, za: redentoristinapoletani.it

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda