Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: Zespół Misyjny Wschód ma już 25 lat!

Redemptoryści: Zespół Misyjny Wschód ma już 25 lat!

Redakcja

redemptor.plPo raz 51-szy spotkał się Zespół Misyjny Wschód, a liczy on już 25 lat! W dniach 30 kwietnia – 3 maja 2016 r. odbył się w Lubaszowej k. Tuchowa kolejny ogólnopolski zjazd tej grupy redemptorystów i świeckich zaangażowanych w ewangelizację krajów Europy Wschodniej.

Wiosenny zjazd – jak zwykle – został poświęcony formacji członków grupy i przygotowaniom do letnich rekolekcji dla dzieci i młodzieży, w tym roku na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Udział wzięli także goście specjalni – o. Zenon Gieniec CSsR, Przełożony Regii św. Gerarda (redemptoryści pracujący w Rosji i Kazachstanie) oraz o. Janusz Urban CSsR, Radny Prowincjalny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Przybyły również nowe osoby, które chcą zaangażować się w ten apostolat. Spotkanie odbyło się w Domu Rekolekcyjnym Redemptorystów w Lubaszowej, gdzie w gościnnej, miłej atmosferze świętowano srebrny jubileusz Zespołu.

Zespół Misyjny Wschód istnieje od 1991 roku i działa przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Jego członkami oprócz zakonników są osoby świeckie, które stanowią w Zespole znaczną większość, np. nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, studenci, uczniowie szkół średnich, itd. Zasadniczym celem Zespołu jest pomoc parafiom katolickim na terenie byłego ZSRR. Przejawia się ona szczególnie w organizowaniu, wspieraniu i prowadzeniu rekolekcji, głównie dla dzieci i młodzieży. Są to zazwyczaj tygodniowe rekolekcje typu oazowego. Zespół przeprowadził wiele serii rekolekcji w takich krajach, jak: Białoruś, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Ukraina, pomagając w pracy duszpasterskiej kapłanom tam pracującym. W czasie rekolekcji, które swoim stylem przypominają formę polskich „półkolonii”, prowadzone są katechezy, odbywają się wspólne Eucharystie i modlitwy, organizowane są zabawy. Dzieci, uczestnicząc w tego typu spotkaniach, cieszą się z tego że ktoś o nich pamięta, że ktoś chce z nimi spędzić wspólnie wakacyjny czas. Zawsze z radością oczekują na kolejny przyjazd.

Każdy wyjazd rekolekcyjny to także kolejny krok do pogłębienia wiary samych misjonarzy i dziękczynienia Bogu za powołanie ich do tego Zespołu. Ten krótki czas wakacyjny zostawia niezatarty ślad: „Kiedy przypominam sobie te kilka dni spędzonych na Białorusi, zawsze widzę twarze ludzi tęskniących za Bogiem, szukających Go i pragnących wprowadzić w swoje życie. (…) Ich postawa dodaje mi sił, że warto było się trudzić, zrezygnować z innych zajęć, by przyjechać do Widz. Cieszę się tym bardziej z tego, że ludzie chcą, abyśmy przyjeżdżali, czekają na nas. Chcą słuchać i rozmawiać o Bogu. (…) Swój pobyt na Białorusi odebrałam jako wielki dar Boży, jako włączenie w wielkie dzieło Boże. Dzięki temu mogłam poznać dar przyjaźni i wspólnoty. Mogłam zobaczyć Boga w drugim człowieku”. Takie oto świadectwo zbliżenia się do Boga jest najpiękniejszym owocem naszych rekolekcji.

W skład Zespołu wchodzi kilkunastu redemptorystów i kilkadziesiąt osób świeckich. Zespół utrzymuje się z dobrowolnych ofiar składanych przez darczyńców oraz z darów serca przekazywanych przez wiernych podczas tzw. niedzieli misyjnych, będących okazją do podzielenia się doświadczeniami nabytymi na rekolekcjach.

Zespół Misyjny WSCHÓD, ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów, tel. 014 / 632-72-00, [email protected]

Zobacz też: Fanpage ZM Wschód na Facebooku 

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda