Home WiadomościZ kraju Sercanie Biali: II Spotkanie Ministrantów

Sercanie Biali: II Spotkanie Ministrantów

Redakcja

sercaniebiali.plNa przełomie kwietnia i maja odbyło się Drugie Sercańskie Spotkanie Ministrantów.

Rozpoczęliśmy 30.04 od wspólnej kolacji, po której miał miejsce pogodny wieczór przy ognisku. Wśród wspólnego śpiewu i radości zawiązaliśmy wspólnotę. Nie było to trudne, bo wielu uczestników naszego spotkania przybyło po raz drugi.

Swoją obecnością zaszczycili nas ministranci z rodzicami i rodzeństwem z parafii prowadzonych przez naszych Ojców. Przybyło 17 ministrantów z Owińsk z O. Tomaszem Pawlukowskim SSCC,  8 ministrantów z Cieszęcina z O. Krzysztofem Wasiukiem SSCC, 5 ministrantów z Wrocławia z O. Wojciechem Bartnickim, 5 ministrantów ze Starej Łomnicy pod opieką dk. Andrzeja Kostrowickiego SSCC,  ministrant i ministrantka (2) z Wiednia z O. Piotrem Wojciechowskim SSCC oraz 6 ministrantów i ministrantek  z parafii w Kotlinie Kłodzkiej z Polanicy Zdroju, Starego Wielisławia i Klasztoru Chrystusa Króla. W koordynacji spotkania pomagał o. Kamil Wawro SSCC, a patronat nad całym wydarzeniem przejął Prowincjał Sercanów Białych O. Piotr Budrewicz SSCC.

W niedzielę 1 maja po śniadaniu wszyscy wzięli udział w Eucharystii której przewodniczył O. Piotr Budrewicz SSCC i wygłosił homilię dziękując rodzicom i ministrantom za zaangażowanie w służbę Bogu. Po liturgii do kapliczki na klasztornym dziedzińcu została uroczyście wstawiona figura Matki Bożej Fatimskiej.  Później rozpoczęło się wspólne biesiadowanie, które było pełne różnych atrakcji: meczy piłkarskich , rozgrywek w tenisa stołowego i innych aktywności, którym towarzyszyła prezentacja służb mundurowych: Straży Pożarnej z Polanicy Zdroju, Policji z Polanicy Zdroju i Kłodzka oraz Służby Celnej z Kłodzka. Odbyły się rozgrywki o Puchar Prowincjała, w którym wzięło udział 5 drużyn. Po zaciętych bojach pierwsze miejsce tak jak w poprzednim roku wywalczyli ministranci z Cieszęcina, drugie miejsce zajęli ministranci ze Starej Łomnicy, a trzecie ministranci z Wrocławia. Zwycięzcy z radością odebrali puchar z rąk Ojca Prowincjała zapowiadając, że nie ma potrzeby przywozić go ponownie, bo i tak wróci do Cieszęcina. W zmaganiach w tenisa stołowego zwyciężył pan Maciej z Owińsk, drugie miejsce zajął Grzegorz ze Starej Łomnicy i trzecie pan Tadeusz ze Starej Łomnicy.

W przerwach między zmaganiami sportowymi mogliśmy posilić się pysznym bigosem z kuchni polowej. O godzinie 17.30 udaliśmy się do lasu do figurki Matki Bożej, aby odśpiewać Litanię Loretańską i w ten sposób rozpocząć wspólnie nabożeństwa majowe.

Na sam koniec dnia można było porozmawiać o emocjach, które towarzyszyły rozgrywkom przy wspólnym grillu. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Ostatniego dnia naszego spotkania 2 maja po śniadaniu udaliśmy się na Mszę Świętą i nabożeństwo do Starej Łomnicy, gdzie proboszcz O. Józef Kuciński SSCC pięknie nas powitał i zaznajomił z historią parafii. Mszy przewodniczył O. Tomasz Pawlukowski SSCC, a homilię wygłosił O. Wojciech Bartnicki SSCC. W swoim słowie zachęcał, aby każdy z ministrantów wywiózł z tego spotkania wiele radości ze wspólnego przebywania i Ducha Pocieszyciela, którego nam daje Jezus, aby w trudnych chwilach nie upadać w wierze. Po powrocie do Klasztoru uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia muzeum misyjnego, po którym oprowadził ich O. Jan Smaluch SSCC, który 30 lat był misjonarzem w Afryce. Po obiedzie, każdy z uczestników otrzymał dyplom od Ojca Prowincjała i nastąpił czas pożegnania i powrotu do swoich parafii i rodzin.

Myślę, że tylko powtórzę to, co każdy z nas odczuł podczas tego spotkania, że był to wspaniały czas wspólnego przebywania i ogólnej radości, który wypływa z realizacji naszego sercańskiego charyzmatu. Jestem pewien, że nasze spotkania po woli stają się już tradycją i wielu ministrantów będzie z utęsknieniem czekało na następny weekend majowy, aby ponownie spotkać się pod gościnnym dachem Klasztoru Chrystusa Króla. Niech ten czas, który tu spędzili uskrzydli ich do zmaganiami z codziennymi trudnościami, a ich postawa jako ministrantów niech zachęci innych do służby Bogu przy stole eucharystycznym. Króluj nam Chryste!!!

Za: www.sercaniebiali.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda