Home WiadomościZ kraju Michalici: Historia Kleryckiego Zespołu „Michael” muzyką pisana

Michalici: Historia Kleryckiego Zespołu „Michael” muzyką pisana

Redakcja

Z radością dzielimy się z Wami informacją, że na portalu internetowym You Tube został utworzony kanał Kleryckiego Zespołu Michael. Można go odnaleźć w wyszukiwarce, lub pod adresem youtube.com

Została na nim zgromadzona większość utworów naszego Zespołu, które stanowiły, do tej pory, zapomniany dorobek piosenek i pieśni zapisanych na tzw. kasetach magnetofonowych.

Od kilku lat wśród członków „Michaela” krążyło i dojrzewało pragnienie, by uratować dorobek muzyczny zespołu, który wpisuje się dużymi literami w dziedzictwo Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. „Michael” liczy sobie obecnie już 47 lat istnienia i przewinęło się przez niego wiele pokoleń kleryków, którzy dziś są już zacnymi kapłanami naszego Zgromadzenia. W czasie swojej działalności nagrał wiele albumów, z początku na taśmach magnetofonowych, a z czasem w formie płyt CD. Te pierwsze siłą rzeczy z czasem zaczęły popadać w zapomnienie razem z postępem technicznym, który skutecznie uniemożliwiał ich odtwarzanie. Z czasem okazało się, że powoli staje się coraz trudniejszym zdobycie tych kaset, by dokonać ich archiwizacji w postaci plików cyfrowych. Po długim czasie poszukiwań i starań udało się zgromadzić dziewięć kaset, które, przy życzliwej pomocy Studia Nagrań Dworek Białoprądnicki w Krakowie i  wsparciu finansowym Domu Seminaryjnego, a także zaangażowaniu dk. Kazimierza Szydło CSMA, udało się przegrać do formatów, umożliwiających ich odtwarzanie przy pomocy dzisiejszych urządzeń.

Materiał zgromadzony na siedmiu z nich to utwory, które już dawno utraciły swoją komercyjną atrakcyjność. One właśnie stanowią repertuar zgromadzony na naszym kanale. Wszystkie z nich zostały również pogrupowane w playlisty, noszące tytułu kaset, z których pochodzą dane utwory (25. Lecie Zespołu Michael; Ojczyzno ma; Zawierzenie; Rosa Mistica; Uśmiechnij się; Był sobie chłopczyk) oraz jedną, na której zebrane zostały utwory już od dawna krążące w Internecie za sprawą działalności innych internautów. Te ostatnie pochodzą z kaset, których nie udało się nam zdobyć, czy odnaleźć.

Czeka na was ponad 90 utworów, które ucieszą ucho i przypomną wiele historii. W tej liczbie odnajdziecie utwory własne zespołu, a także wiele piosenek religijnych, maryjnych, patriotycznych (w tym słynną „Ojczyzno ma”) oraz o tematyce rozrywkowej które są wykonane w oryginalnej aranżacji zespołu. Wiele z nich do dzisiaj sprawiają radość i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę podczas różnego rodzaju wydarzeń religijnych i kulturalnych, spośród których na szczególną uwagę zasługują przyjęcia prymicyjne naszych neoprezbiterów.

Liczymy jednocześnie na Waszą pomoc, która może polegać na przysyłaniu informacji zwrotnych dotyczących składu zespołu (szczególnie wielu instrumentalistów pozostaje „nieznanych” młodszym pokoleniom) oraz wspomnień, jakie się w Was rodzą, gdy słuchacie tych utworów. Prosimy zatem o wiadomości e-mail na adres [email protected].

Mamy również świadomość, że jeszcze nie wszystkie kasety udało się nam zdobyć. Jeśli ktokolwiek z was posiada nagrania z innych albumów „taśmowych”, będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami posiadanym skarbem.

Kazimierz Szydło CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda