Home WiadomościZ kraju Redemptorysta koordynatorem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji

Redemptorysta koordynatorem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji

Redakcja

Ewangelizacja środowisk wiejskich będzie tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się 28-31 maja 2015 roku w Skrzatuszu niedaleko Piły.

O inicjatywach, które złożą się na to wydarzenie, rozmawiano we wtorek w Warszawie podczas spotkania osób odpowiedzialnych za nową ewangelizację w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.

Kongres ma m.in. pokazać panoramę zarówno problemów, jak i sukcesów towarzyszących nowej ewangelizacji na terenach wiejskich. Powinien także pomóc duszpasterzom środowisk wiejskich w korzystaniu z takich metod ewangelizacyjnych, które są tam najodpowiedniejsze.

„Doświadczamy dziś wielkiej potrzeby ewangelizacji środowisk wiejskich. Polska wieś jest bardzo zróżnicowana – inna jest sytuacja tradycyjnie rolniczych wsi na południu kraju, a inna na terenach byłych pegeerów; inna na wsiach położonych blisko dużych miast, a inna w okolicach podmiejskich. To są często zupełnie inne społeczności i bardzo różne wyzwania duszpasterskie” – mówił wyjaśniając założenia Kongresu redemptorysta o. Jacek Dubel CSsR, koordynator wydarzenia z ramienia Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Kongres będzie złożony z trzech części: rekolekcji, nauczania oraz warsztatów. Rekolekcje poprowadzi salwatorianin ks. Krzysztof Wons SDS. W ramach nauczania odbędzie się seria prelekcji. Wykład na temat religijności, pobożności i duchowości ludowej wygłosi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Z kolei o parafii wiejskiej – wspólnocie wspólnot, mówić będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Do wystąpień m.in. na temat duchowości maryjnej jako szansy na nową ewangelizację oraz o współczesnych wyzwaniach duszpasterskich dla środowisk wiejskich zaproszeni zostaną socjologowie religii i naukowcy zajmujących się tematyką wiejską.

Miejscem wydarzenia będzie sanktuarium maryjne w Skrzatuszu, niedaleko Piły, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Realizowanych jest w niej wiele nowatorskich inicjatyw ewangelizacyjnych, skierowanych przede wszystkim na środowisko wsi, byłych PGR, osób bezrobotnych i potrzebujących.

Na terenach wiejskich istnieją podmioty, które mogłyby stanowić naturalne podłoże dla działań ewangelizacyjnych – podkreślano podczas dzisiejszego spotkania. Są to m.in. rady parafialne, koła gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne, ochotnicza straż pożarna, czy ludowe zespoły sportowe.

Na Kongresie poświęconym nowej ewangelizacji wsi nie powinno zabraknąć katechetów z wiejskich szkół. Jak podkreślał bp Grzegorz Ryś, ich doświadczenie oraz refleksja są bezcenne, gdyż często o wiele więcej dzieje się właśnie w szkole, skupiającej całe okoliczne środowisko, niż na parafiach. – Szkoła jest centrum życia wsi – powiedział.

Nie znaczy to jednak – dodawali inni uczestnicy spotkania – że można pominąć głos parafian i samych proboszczów. Ich doświadczenie pracy duszpasterskiej na terenach ubogich, często zaniedbanych i wśród ludności, która nie zawsze znajduje czas na łączenie pracy z życiem duchowym, powinno być wzięte pod uwagę – podkreślano w dyskusji.

Końcowym punktem Kongresu ma być ewangelizacja okolic, w których odbywać się będzie spotkanie. Organizatorzy przyznali, że na razie ta część czeka na dopracowanie. W trakcie dyskusji padło jednak wiele ciekawych propozycji. Od wieczornego ewangelizowania gospodarstw „od drzwi do drzwi”, przez towarzyszenie ludziom w pracy (i głoszenie Ewangelii np. w przerwie w pracy na roli), po wsparcie osób niepełnosprawnych, chorych i cierpiących. Podsunięto nawet pomysł objazdowego kina ewangelizacyjnego, wykorzystania w głoszeniu Ewangelii festynów rodzinnych i gromadzenia się ludzi na nabożeństwach majowych oraz współpracę z sołtysami.

Szczegółowy program III Kongresu Nowej Ewangelizacji zostanie podany na stronach Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji – www.nowaewangelizacja.org

Spotkanie osób odpowiedzialnych za nową ewangelizację w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych odbyło się w domu sióstr Uczennic Boskiego Mistrza przy ul. Żytniej 11 w Warszawie. Organizatorem spotkania był Zespół Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

nowaewangelizacja.org

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda