Home Wiadomości Refleksja nt. tożsamości wspólnoty karmelitańskiej

Refleksja nt. tożsamości wspólnoty karmelitańskiej

Redakcja

Po zakończeniu sesji wyborczych Kapituła Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych podjęła refleksję nad wieloraką tematyką zawartą wiodącym jej haśle, które brzmi: „Tożsamość, misja i rozwój ducha braterskiego we wspólnocie lokalnej”.

Każdy dzień pracy kapitulnych rozpoczynał się celebracją liturgii godzin, Eucharystii i dziękczynienia. Celebransami byli poszczególni Radni Prowincji. Wieczorem miała miejsce recytacja nieszporów, kapitulni oddawali się modlitwie wewnętrznej i odmawiali kompletę.

We czwartek, po wyborze przeorów, w obiedzie zafundowanym przez kapitulnych ze Stanów Zjednoczonych, wzięli także udział współbracia klasztoru wadowickiego, co było bardzo pozytywnym doświadczeniem.

W refleksję nad poszczególnymi zagadnieniami wprowadzali kapitulnych prelegenci, już to członkowie kapituły, już to zaproszeni spoza niej. Po referatach następowała dyskusja moderowana przez o. prowincjała Tadeusza Florka i formułowano wnioski.

Dotychczas omówiono problematykę misyjną, zwłaszcza kwestie związane z bliskim już powołaniem Wikariatu Regionalnego w Burundi i Rwandzie, jego statutem i zaplanowanym Pierwszym Kongresem Kapitulnym. Głos zabierali przede wszystkim: o. Fryderyk Jaworski i o. Dieudonné Ruhanyuara, przedstawiciele i misji oraz o. Jan Krawczyk, prowincjalny sekretarz misji.

Z kolei, po przedłożeniu o. Sławomira Chudzika z Reisach, kapitulni pochylili się nad rzeczywistością pracy polskich współbraci w Niemczech w zmieniających się warunkach ich codziennego życia, wyrażając im wdzięczność za wspomaganie Prowincji.

Najwięcej czasu kapitulni poświęcili refleksji nad wieloaspektowością życia wspólnotowego, począwszy od rozumienia wspólnoty w sensie teologalnym (o. Piotr Nyk) i w kluczu terezjańskim (o. Jerzy Gogola). Zagadnienie misji wspólnoty przedstawił o. Albert Wach, o zatroskaniu Prowincji o wspólnotowy wymiar życia klasztorów mówił o. Andrzej Ruszała, a o blaskach i cieniach w życiu klasztorów – o. prowincjał Tadeusz Florek. Wiele czasu poświęcono refleksji dotyczącej posługi przełożonych, w którą wprowadził trójgłos o. Krzysztofa Twarowskiego, o. Stefana Skórnóga i o. Piotra Jackowskiego. Poruszyli oni zagadnienie posługi przełożeńskiej z punktu widzenia przełożonego, następnie z punktu widzenia podwładnych, a także kwestię dotyczącą roli przełożonego jako animatora wspólnoty. Zwieńczeniem rozważań dotyczących życia wspólnotowego były jeszcze następujące kwestie: wyznaczanie priorytetów i planowanie zajęć, zaangażowanie wszystkich w budowanie wspólnoty, kwestia rekreacji wspólnotowych, sprawa ochrony przestrzeni samotności na spotkanie z Bogiem. Kapitulni omówili te kwestie zainspirowani przedmiotowymi przedłożeniami, jakie przedstawili: o. Wiesław Kiwior, o. Piotr Hensel, o. Stanisław Miernik i o. Józef Kucharczyk.

Nie zabrakło refleksji na temat formacji stałej we wspólnocie zakonnej, o czym mówił o. Paweł Hańczak, a także o elektronicznych środkach komunikacji społecznej w życiu karmelitańskim, w co wprowadził o. Mariusz Wójtowicz.

W sobotnie popołudnie kapituła skupiła się nad kwestią rozporządzeń i postanowień. Syntezę odpowiedzi poszczególnych klasztorów w sprawie tych rozporządzeń przedstawił o. Oktawian Stokłosa. Kapitulni przemyślą je w osobistej refleksji i podejmą stosowne decyzje w przyszłym tygodniu.

Na jutrzejszą niedzielę zaplanowane jest pielgrzymowanie kapitulnych do klasztoru nowicjackiego – sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, gdzie pod przewodnictwem o. Prowincjała będą koncelebrować Eucharystię upamiętniającą Czterechsetlecie erygowania Polskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych (1617-2017). Nadto o. Leszek Stańczewski, ponownie wybrany przeor czerneński, złoży swoje ślubowanie jako kustosz sanktuarium.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Za: www.karmel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda