Home Wiadomości Jubileusz 25-lecia werbistów na Wschodzie

Jubileusz 25-lecia werbistów na Wschodzie

Redakcja

W moskiewskiej parafii św. Olgi trwają uroczystości jubileuszowe 25-lecia posługi Zgromadzenia Słowa Bożego na Wschodzie.

Inauguracyjną mszę świętą 26 kwietnia odprawił ks. bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki i były pierwszy przełożony werbistów na Białorusi i w Rosji.

Na uroczystości przybył przedstawiciel Przełożonego Generalnego Zgromadzenia, a także przełożeni sąsiednich prowincji werbistów: polskiej, słowackiej i węgierskiej. Nie zabrakło parafian, przyjaciół i dobrodziejów dzieła misyjnego.

Głównym uroczystościom jubileuszowym w czwartek 27 kwietnia przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej. Obecni byli także biskupi: Jerzy Mazur SVD, a także Cyryl Klimowicz, kierujący obecnie diecezją w Irkucku. Licznie zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i wiernych.

Patrząc na was – werbistów, mogę powiedzieć, że minione lata były czasem przyjęcia przez was ziarna Słowa Bożego sercem otwartym, urodzajnym, gotowym przynieść stokrotny owoc – podkreślił w swojej homilii ksiądz arcybiskup – to lata wierności, właściwej dla dojrzałości ogólnoludzkiej i duchowej. Modlimy się za was i z wami, byście byli wiernym misjonarzami Słowa Bożego, a przede wszystkim – wiernymi świadkami Chrystusa w swoim życiu.

Jubileuszowe uroczystości poprzedziła sesja historyczno-teologiczna podsumowująca działalność werbistów na wschodzie w kontekście ich charyzmatu misyjnego i ewangelizacyjnych wyzwań społeczeństwa w krajach byłego ZSRR. Swoimi wspomnieniami podzielił się bp Mazur, który ponad ćwierć wieku temu koordynował pierwsze prace pastoralne i budowlane w Baranowiczach. W 1992 r. został utworzony Dystrykt Baranowicze Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, a pięć lat później Przełożony Generalny erygował Regię Ural werbistów.

Na ostatni dzień, 28 kwietnia, zaplanowano refleksję o przyszłości posługi werbistów w Rosji w nawiązaniu do zbliżającej się XVIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia, która odbędzie się w 2018 roku.

Obecnie na terenie Białorusi i Rosji posługuje prawie czterdziestu współbraci z dziewięciu różnych stron świata. Posługują oni w 17 parafiach w różnych miastach, w tym Moskwie i St. Petersburgu, prowadzą duszpasterstwa akademickie, udzielają się w pracy z dziećmi i młodzieżą, migrantami i biednymi. Zgromadzenie doczekało się też pierwszych rodzimych powołań.

O. Jakub Błaszczyszyn SVD

Za: www.werbisci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda