Home WiadomościZ kraju Relacja Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów z tegorocznych letnich rekolekcji

Relacja Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów z tegorocznych letnich rekolekcji

Redakcja

Podczas tegorocznych wakacji Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów zorganizowało cztery serie rekolekcji powołaniowych dla młodzieży męskiej. Zgromadziły one blisko 70 młodych ludzi z ośrodków duszpasterskich, w których posługują redemptoryści, a także parafii prowadzonych przez księży diecezjalnych. Szczególnym patronem wakacyjnych rozważań młodych ludzi, był w tym roku św. Klemens Hofbauer.

Pierwsze z rekolekcyjnych spotkań, odbyło się w dniach 25-29 czerwca w Lubaszowej. Uczestniczyli w nich maturzyści, studenci i pracujący zawodowo, którzy pod przewodnictwem prefekta studentatu, o. Witolda Hetnara, starali się odkryć do czego powołuje ich Pan Bóg. Niewątpliwie cenną pomocą dla rekolektantów, było także spotkanie z o. Karolem Barnasiem, który dał świadectwo o tym, że warto być redemptorystą i opowiedział nieco o pracy na Białorusi. Na zakończenie rekolekcji, ośmiu uczestników stanęło przed komisją przyjmującą kandydatów do Zgromadzenia Redemptorystów, która obradowała pod przewodnictwem Prowincjała Prowincji Warszawskiej, o. Janusza Soka. Wszyscy, którzy o przyjęcie poprosili, spotkali się z pozytywną odpowiedzią.

Dwie kolejne serie rekolekcji odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Redemptorystów w Lubaszowej w dniach 30.06-5.07 oraz 7-12.07. W pierwszej z nich, prowadzonej przez misjonarza z Torunia, o. Wojciecha Bieszke, uczestniczyło 20 młodych chłopców. Mieli oni okazję słuchać również opowiadań o. Zbigniewa Kwietnia pracującego w argentyńskiej Patagonii, który podczas prezentacji zdjęć, raczył uczestników napojem yerba mate. Kolejną serię rekolekcji, na którą przybyło 21 uczestników, poprowadził duszpasterz i katecheta z Warszawy, o. Dawid Wilczyński. Obydwie serie lubaszowskich rekolekcji wspierali swoją posługą bracia nowicjusze z socjuszem, o. Łukaszem Listopadem na czele. W miarę możliwości towarzyszyli oni przybyłym „na górkę” chłopcom, dzieląc się swoim doświadczeniem Boga i wspólnoty zakonnej. Niezwykle istotnym momentem obydwu tur rekolekcji, była pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie w czasie rekolekcyjnych dni odbywał się Wielki Odpust Tuchowski.

Kolejnym domem zakonnym redemptorystów otwierającym swoje podwoje przed uczestnikami rekolekcji powołaniowych, był klasztor w Bardo, w którym mieści się postulat Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W dniach 24-28.07 przeżywało tam swoje rekolekcje 16 chłopców z różnych miejsc Polski. Kazania i konferencje głosił zebranym o. Grzegorz Gut pracujący w Gliwicach jako duszpasterz i katecheta. W prowadzeniu rekolekcji pomagał także br. Szczepan Hebda. Podczas rekolekcji nie zabrakło również czasu przeznaczonego na rekreację. Wśród różnych atrakcji turystycznych, niewątpliwie największe wrażenie wywarł na uczestnikach spływ pontonowy na Nysie Kłodzkiej, który stał się okazją do zmagania, ale i do integracji.

Niewątpliwie czas rekolekcji powołaniowych zaowocował pogłębieniem relacji z Bogiem. Być może w niejednym młodym sercu zrodziło się też pragnienie pójścia za Chrystusem, podejmując życie według rad ewangelicznych we wspólnocie redemptorystów. Niech Pan da łaskę odwagi i wytrwałości wszystkim tym, którzy pragną zostać duchowymi synami św. Alfonsa.

o. Witold Baran CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda