Home WiadomościZ kraju Wystawa ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza w Krakowie

Wystawa ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza w Krakowie

Redakcja

Puszcza Białowieska gości u franciszkanów w Krakowie: wystawa 100 wielkoformatowych zdjęć zatytułowanych ARBORES VITAE – Drzewa życia autorstwa Jana Walencika w sierpniu i wrześniu jest eksponowana na skwerze przy bazylice św. Franciszka vis-à-vis „okna papieskiego” przy ul. Franciszkańskiej 3. Organizatorem plenerowej wystawy jest Fundacja Europejskie Centrum Ziemi przy współpracy organizacyjnej Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu i krakowskich franciszkanów.

Jan Walencik to ceniony na świecie polski dokumentalista i fotograf przyrody. Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowość Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Jest hołdem dla wyjątkowego piękna Puszczy, a zarazem apelem o jej ratowanie.

Ale ARBORES VITAE (Drzewa życia) to oprócz wrażeń wizualnych i estetycznych także szeroko zakrojony program edukacyjny. Fotografie uzupełniają plansze informacyjne o Puszczy i innych lasach pierwotnych, a także o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka. Informacje przygotowali wybitni znawcy Puszczy Białowieskiej. Wszystkie teksty są zarówno w języku polskim jak i angielskim. Warto dodać, że wystawa plenerowa prezentuje się niezwykle efektownie zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, kiedy jest podświetlona.

Częścią wystawy jest także wielkoformatowa mapa podłogowa obrazująca dziedzictwo naturalne Polski, z zaznaczeniem obszarów włączonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej programu NATURA 2000. Edycja krakowska odbywa się po patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministra Środowiska, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie a w komitecie honorowym jest m.in. przewodniczący REFA o. Stanisław Jaromi.

Całość dopełnia bogata oferta edukacyjna oraz kino z filmami poświęconymi Puszczy Białowieskiej. W każdą sobotę o 18.00 w klasztornej auli bł. Jakuba będą się odbywać bezpłatne projekcje filmów dokumentalnych o Puszczy Białowieskiej zrealizowanych przez Bożenę i Jana Walencików, m.in. ich najnowszy serial telewizyjny pt. „Saga prastarej puszczy”, który jest pierwszą próbą stworzenia fabularyzowanego serialu o przyrodzie. Każdy odcinek kręcony jest z perspektywy nie gościa, lecz mieszkańca Puszczy – wilka, rysia, nornicy czy żuka.

Polecamy też barwną stronę internetową projektu www.arboresvitae.eu

Za: www.swietostworzenia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda