Home WiadomościZ kraju Relacja z otwarcia i pierwszych dni Pallotyńskiego Spotkania Młodych

Relacja z otwarcia i pierwszych dni Pallotyńskiego Spotkania Młodych

Redakcja

Wszem i wobec wiadomo, że najcieplejszym miejscem w Polsce będzie dziś niewielka miejscowość pod Warszawą, czyli Ołtarzew. A będzie to ciepło niezwykłe, ponieważ bijące z młodych serc przybyłych na VI Pallotyńskie Spotkanie Młodych.

Hasło tegorocznego Spotkania to “Jak w domu”. W murach pallotyńskiego seminarium duchownego w Ołtarzewie każdy uczestnik poczuje się dzisiaj jak u siebie w domu. Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie, uśmiech na twarzach i dużo dobrej zabawy to nieodłączne elementy dzisiejszego dnia. Jak zwykle organizatorzy przygotowali dla młodych uczestników bogaty program, gdzie każdy znajdzie coś interesującego. Głównymi atrakcjami dzisiejszego dnia będzie pięć warsztatów tematycznych takich jak:

  • Piękne i mężni. Czyli czysta miłość bez dodatków prowadzone przez Ruch Czystych Serc
  • Na początku było Słowo. Warsztaty misyjne Fundacji Salvatti
  • Kościół według Marka, czyli historia Marka Zająca z TVP
  • Wreszcie żyć. 12 kroków ku pełni życia- Rafał Porzeziński ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa
  • W naszym domu niech brzmi Jego chwała, czyli warsztaty uwielbieniowe prowadzone przez Grupę Nowa Ewangelizacja.

Kolejnym punktem programu jest konferencja, którą wygłosi ks. Tomasz Źwiernik “Dziki”- kapłan diecezji zamojsko- lubaczowskiej, duszpasterz młodzieży alternatywnej, kapelan więzienia w Zamościu. Jak sam wspomina: w seminarium słuchał głośnego hard rocka, takiego łomotu, że tylko on jeden mógł to znieść, a Dziki to jego ksywa, która pochodzi jeszcze z czasów studenckich. Wieczór umili popularny chrześcijański zespół muzyczny New Life M, który zyskał popularność dzięki MarcinowiPospieszalskiemu, multiinstrumentaliście i kompozytorowi, autorze muzyki filmowej i laureatowi wielu prestiżowych nagród. Niepowtarzalne brzmienie utworów New Life ;M na pewno wprowadzi uczestników w klimat uwielbienia i modlitwy. Piątkowy wieczór zakończy nabożeństwo w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Pallotyńskie Spotkanie Młodych staje się tradycją wpisaną w kalendarz każdego młodego człowieka z pallotyńskiej parafii i nie tylko. Dziś w Ołtarzewie nie może zabraknąć i Ciebie!

Bezpośrednia transmisja VIDEO w Internetowej Telewizji Ewangelizacyjnej DOBRE MEDIA oraz radiowa na stronach: http://psm.pallotyni.pl oraz http://audio.infosac.pl


Pierwsza połowa dnia za nami. W Ołtarzewskim seminarium duchownym właśnie dobiegły końca warsztaty.

Pierwszy warsztat pod tytułem “Piękne i Mężni. Czyli czysta miłość bez dodatków” poprowadzili młodzi ludzie, którzy zrzeszeni są w Ruchu Czystych Serc. Dawali oni świadectwo życia w czystości zarówno przedmałżeńskiej jak również czystości duchowej, którą możemy osiągnąć przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Naszym podstawowym zadaniem i celem jest czystość duchowa- mówił Piotr, jeden z prowadzących warsztat. Podczas całego warsztatu padało wiele istotnych pytań: czym jest miłość, co to znaczy kochać, co jest najwyższym dobrem dla naszych bliskich. Czystość może być pewną drogą, którą człowiek powinien iść- dodaje Piotr.

Warsztat organizowany przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl poświęcony został aktualności Słów Pisma Świętego i znaczenia chrześcijan w świecie współczesnym. Organizatorzy próbowali pokazać jak wyglądałby współczesny świat bez chrześcijan. W swoich przemyśleniach odwoływali się do książki “Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint- Exupery’ego pokazując podstawowe pragnienia człowieka oraz pytania, które stawia on sobie na swej życiowej drodze. Prowadzący warsztat próbowali ukazać realia pracy polskich misjonarzy pracujących na misjach. Głównym tematem spotkania było wyjaśnienie dlaczego konieczne jest głoszenie Ewangelii w krajach gdzie ludzie nie poznali jeszcze Chrystusa. Warsztat ” Na początku było Słowo” pozwolił nam przekonać się, że najważniejsze w życiu człowieka jest to, aby najpierw skupić się na słowach Ewangelii, a dopiero później na sprawach życia doczesnego.

Prowadzącym kolejny warsztat był Marek Zając- polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Warsztat o ciekawej i intrygującej nazwie Kościół wobec Marka. Podczas ponad godzinnego spotkania pan Marek opowiadał o swoich osobistych przeżyciach oraz doświadczeniach spotkania Pana Boga w swoim życiu. Śmiesznym opowiadaniom i historiom nie było końca, co sprawiło, że atmosfera panująca wśród uczestników tych warsztatów była na prawdę niesamowita. Pan Marek uzmysłowił swoim uczestnikom, że Kościół przede wszystkim znajduje się w naszych sercach, w cichej modlitwie, a świętość może dotyczyć każdego, nawet największego grzesznika. W Kościele cały czas doświadczamy i widzimy Boga, ale oprócz tego w Kościele dzieją się normalne, ludzkie rzeczy- mówił pan Marek. To co ludzkie i boskie łączy się w Kościele dając nam wybuchową mieszankę okraszoną Duchem Świętym. Dyskusjom i rozmowom nie było końca.

Nad tematem wolości pochylił się Rafał Porzeziński- prowadzący warsztat tematyczny “Wreszcie żyć. 12 kroków ku pełni życia”. Rafał Porzeziński jest dziennikarzem współpracującym z TVP1 i TVP Info a także rzecznikiem stowarzyszenia konsumentów Twoja Sprawa (www. twoja sprawa.org). Pan Rafał podzielił się ze słuchaczami historią swojego życia. Życia, które nie zawsze było piękne i poukładane. Bagaż z jego doświadczeń życiowych jest ogromny, dlatego młodzi z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieści prowadzącego. Opowieści, której tematem głównym był problem z hazardem. Pan Rafał podkreślał znaczenie wolnej woli, którą każdy z nas otrzymał od Boga, a owa wolna wola nieodłącznie związana jest z wiecznymi wyborami. Każda sytuacja w życiu prowadzi do jakiś wyborów. Niestety często jest tak, że nasza wola z wolnej staje się zniewolona, a nasze cele zaczynają różnić się od naszych ideałów. Człowiek sięga dna i dopiero wtedy zaczyna poznawać siebie. Punktem zwrotnym jest właśnie poznanie samego siebie i przyznanie się do własnej bezsilności wobec choroby czy to alkoholowej, narkotykowej czy hazardowej. Wtedy właśnie człowiek uświadamia sobie, że przestał kierować własnym życiem. Program “12 kroków” pomaga zniewolonemu człowiekowi na nowo “uczyć się chodzić”, myśleć, czuć, zwyczajnie- żyć. Rafał Porzeziński jest najlepszym przykładem na to, że z upadku można wstać- nawet tego najcięższego. A każda choroba- nałóg da się wyleczyć, ale razem z Nim. Z Bogiem mogę wszystko, dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Ostatnim warsztatem była Pallotyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji, poprowadzona przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC- Dyrektora Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie, moderatora generalnego Wspólnoty “Przyjaciele Oblubieńca”. Ksiądz Krzysztof obdarzony jest przez Boga wieloma charyzmatami. Na jego Msze i kazania przychodzą rzesze studentów w Lublinie, a jeszcze większe tłumy gromadzą prowadzone przez niego Msze z posługą uzdrowienia i Wieczory Chwały. . Opowiadał on uczestnikom o samej Szkole Nowej Ewangelizacji, jak również o potrzebie wychwalania Pana Boga śpiewem i modlitwą. Jak w domu możemy czuć się właśnie tutaj, blisko Jezusa, dawcy Miłości- mówił.

Podczas wszystkich warsztatów nieustannie pojawiał się temat Miłości przez duże M. Miłości, której możemy doświadczyć poprzez swoje otwarte serce, którą każdego dnia obdarowuje nas nasz Pan Jezus Chrystus. Bo w domu naszego Ojca w Niebie Miłość króluje ponad wszystko!

A przed nami jeszcze:

  • Konferencja księdza Tomasza Źwiernika “Dzikiego”
  • Wieczorne nabożeństwo w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ożarowie Mazowieckim.

Dzień pierwszy Spotkania Młodych dobiega końca. Jaki był ten dzień? Niewątpliwie pełen radości, wspólnych rozmów, tańca, ale przede wszystkim wspólnej modlitwy oraz osobistej rozmowy z Panem Bogiem. Dla niektórych dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo wcześniej. Przemierzając czasem nawet dziesiątki kilometrów pallotyńska młodzież spotkała się już po raz VI w ołtarzewskim seminarium. Jako pierwsi ołtarzewski próg przekroczyły grupy z Krakowa, Kutna, Sandomierza, Sierpca, Kielc. Wśród zebranej młodzieży byli także przedstawiciele wspólnot m.in. z Białorusi i Lwowa. Jak roku pierwszym niepisanym punktem programu były radosne powitania wśród przybyłej młodzieży. Są wśród nich i tacy, którzy na Pallotyńskie Spotkanie Młodych przyjeżdżają od samego początku, czyli od roku 2007.

Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem warsztatów. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Pierwszy warsztat pod tytułem “Piękne i Mężni. Czyli czysta miłość bez dodatków” poprowadzili młodzi ludzie, którzy zrzeszeni są w Ruchu Czystych Serc. Dawali oni świadectwo życia w czystości zarówno przedmałżeńskiej jak również czystości duchowej, którą możemy osiągnąć przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Naszym podstawowym zadaniem i celem jest czystość duchowa- mówił Piotr, jeden z prowadzących warsztat. Podczas całego warsztatu padało wiele istotnych pytań: czym jest miłość, co to znaczy kochać, co jest najwyższym dobrem dla naszych bliskich. Czystość może być pewną drogą, którą człowiek powinien iść- dodaje Piotr.

Warsztat organizowany przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl poświęcony został aktualności Słów Pisma Świętego i znaczenia chrześcijan w świecie współczesnym. Organizatorzy próbowali pokazać jak wyglądałby współczesny świat bez chrześcijan. W swoich przemyśleniach odwoływali się do książki “Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint- Exupery’ego pokazując podstawowe pragnienia człowieka oraz pytania, które stawia on sobie na swej życiowej drodze. Prowadzący warsztat próbowali ukazać realia pracy polskich misjonarzy pracujących na misjach. Głównym tematem spotkania było wyjaśnienie dlaczego konieczne jest głoszenie Ewangelii w krajach gdzie ludzie nie poznali jeszcze Chrystusa. Warsztat ” Na początku było Słowo” pozwolił nam przekonać się, że najważniejsze w życiu człowieka jest to, aby najpierw skupić się na słowach Ewangelii, a dopiero później na sprawach życia doczesnego.

Prowadzącym kolejny warsztat był Marek Zając- polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Warsztat o ciekawej i intrygującej nazwie Kościół wobec Marka. Podczas ponad godzinnego spotkania pan Marek opowiadał o swoich osobistych przeżyciach oraz doświadczeniach spotkania Pana Boga w swoim życiu. Śmiesznym opowiadaniom i historiom nie było końca, co sprawiło, że atmosfera panująca wśród uczestników tych warsztatów była na prawdę niesamowita. Pan Marek uzmysłowił swoim uczestnikom, że Kościół przede wszystkim znajduje się w naszych sercach, w cichej modlitwie, a świętość może dotyczyć każdego, nawet największego grzesznika. W Kościele cały czas doświadczamy i widzimy Boga, ale oprócz tego w Kościele dzieją się normalne, ludzkie rzeczy- mówił pan Marek. To co ludzkie i boskie łączy się w Kościele dając nam wybuchową mieszankę okraszoną Duchem Świętym. Dyskusjom i rozmowom nie było końca.

Nad tematem wolości pochylił się Rafał Porzeziński- prowadzący warsztat tematyczny “Wreszcie żyć. 12 kroków ku pełni życia”. Rafał Porzeziński jest dziennikarzem współpracującym z TVP1 i TVP Info a także rzecznikiem stowarzyszenia konsumentów Twoja Sprawa (www. twoja sprawa.org). Pan Rafał podzielił się ze słuchaczami historią swojego życia. Życia, które nie zawsze było piękne i poukładane. Bagaż z jego doświadczeń życiowych jest ogromny, dlatego młodzi z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieści prowadzącego. Opowieści, której tematem głównym był problem z hazardem. Pan Rafał podkreślał znaczenie wolnej woli, którą każdy z nas otrzymał od Boga, a owa wolna wola nieodłącznie związana jest z wiecznymi wyborami. Każda sytuacja w życiu prowadzi do jakiś wyborów. Niestety często jest tak, że nasza wola z wolnej staje się zniewolona, a nasze cele zaczynają różnić się od naszych ideałów. Człowiek sięga dna i dopiero wtedy zaczyna poznawać siebie. Punktem zwrotnym jest właśnie poznanie samego siebie i przyznanie się do własnej bezsilności wobec choroby czy to alkoholowej, narkotykowej czy hazardowej. Wtedy właśnie człowiek uświadamia sobie, że przestał kierować własnym życiem. Program “12 kroków” pomaga zniewolonemu człowiekowi na nowo “uczyć się chodzić”, myśleć, czuć, zwyczajnie- żyć. Rafał Porzeziński jest najlepszym przykładem na to, że z upadku można wstać- nawet tego najcięższego. A każda choroba- nałóg da się wyleczyć, ale razem z Nim. Z Bogiem mogę wszystko, dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Ostatnim warsztatem była Pallotyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji, poprowadzona przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC- Dyrektora Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie, moderatora generalnego Wspólnoty “Przyjaciele Oblubieńca”. Ksiądz Krzysztof obdarzony jest przez Boga wieloma charyzmatami. Na jego Msze i kazania przychodzą rzesze studentów w Lublinie, a jeszcze większe tłumy gromadzą prowadzone przez niego Msze z posługą uzdrowienia i Wieczory Chwały. . Opowiadał on uczestnikom o samej Szkole Nowej Ewangelizacji, jak również o potrzebie wychwalania Pana Boga śpiewem i modlitwą. Jak w domu możemy czuć się właśnie tutaj, blisko Jezusa, dawcy Miłości- mówił.

Podczas wszystkich warsztatów nieustannie pojawiał się temat Miłości przez duże M. Miłości, której możemy doświadczyć poprzez swoje otwarte serce, którą każdego dnia obdarowuje nas nasz Pan Jezus Chrystus. Bo w domu naszego Ojca w Niebie Miłość króluje ponad wszystko!

Kolejnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez księdza Tomasza źwiernika- kapelana diecezji zamojsko-lubaczowskiej, duszpasterza młodzieży alternatywnej i kapelana więzienia w Zamościu. To właśnie doświadczeniem pracy w więzieniu Ksiądz Tomasz podzielił się z nami podczas trwającego VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych w Ołtarzewie. Ołtarzewskie muru nie są mu obce, gdyż studia w seminarium zaczynał z obecnym pallotynem. Ksiądz Tomasz swoją opowieścią o pracy z więźniami przeplataną poczuciem humoru przyciągnął od samego początku uwagę pallotyńskich słuchaczy. Początkowo pracował z młodzieżą jako wolontariusz. Jak sam podkreślił, nie była to trudna młodzież, bo takiej nie ma. Jest tylko młodzież z problemami i z taką właśnie młodzieżą współpracował. Prowadzący konferencję przywołał nam także historię jednego ze swoich podopiecznych Piotra- byłego więźnia, który miał na swoim koncie osiemnastoletni wyrok, był w grupie płatnych morderców. Przeszedł jednak ogromną przemianę, która go wyzwoliła. Zatem, jak podkreślał Ksiądz Tomasz człowiek może się zmienić, z Bogiem może wszystko. Po drugie jak zaznaczył, nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Bóg kocha nas takimi jakimi jesteśmy, nie musimy niczego przed Nim udawać. I wreszcie po trzecie jak zauważył Ksiądz Tomasz, w życiu najczęściej jest tak, że unikamy ludzi, którzy mówią prawdę, którzy mówią coś wprost. A przecież tylko prawda może nas wyzwolić. W szkole natomiast zawsze nie lubi się nauczycieli wymagających. Aby to przełamać, Ksiądz Tomasz przywołał słowa Jana Pawła II, który zachęcał młodych “Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni nie wymagają od Was”.

“Dla tej Miłości warto żyć” to hasło przyświecało uczestnikom VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych podczas wieczornego nabożeństwa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. Na samym początku swoje słowo do młodych skierował proboszcz i kustosz ks. Jan Latoń SAC.

Nowym punktem Spotkania była pielgrzymka z Ołtarzewskiego wieczernika do Sanktuarium. Było to piękne świadectwo dla mieszkańców okolic Ożarowa i Ołtarzewa. Wiele ludzi wychodziło ze swoich domów i gorąco pozdrawiali rozśpiewaną młodzież. Niektórzy zrezygnowali z wieczornych spacerów i przyłączyli się do grupy pallotyńskiej młodzieży.

Jezu ufam Tobie- te słowa świętej siostry Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia nabrały dla uczestników szczególnego znaczenia. Podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem każdy mógł powierzyć miłosiernemu Bogu to z czym przyjechał na to Spotkanie oraz skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Atmosfera gorliwej, prawdziwej i szczerej modlitwy ogarnęła wszystko i wszystkich, co było dopełnieniem pierwszego dnia Pallotyńskiego Spotkania Młodych.

Jutrzejszy dzień rozpoczynamy o godzinie 8 jutrznią w kościele seminaryjnym. Później na uczestników czeka jeszcze kilka spotkań i atrakcji. Zakończeniem VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych będzie Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Solarczyka.

Marta Michalska, Renata Wieczorkowska
Biuro Prasowe PSM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda