Home WiadomościZ kraju Relacja z poszukiwań służebnic Bożych Sióstr Katarzynek w Olsztynie

Relacja z poszukiwań służebnic Bożych Sióstr Katarzynek w Olsztynie

Redakcja

W piątek 30. października 2020 roku, po dwóch tygodniach poszukiwań, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, zakończyliśmy czynności poszukiwawczo-badawcze służebnic Bożych sióstr katarzynek: Krzysztofy Marty Klomfass, Liberii Marii Dominik i Generosy Marii Bolz, które w 1945 roku zostały zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej w Olsztynie. Siostry były pochowanych bez mogił na dawnym cmentarzu a obecnie w Parku Miejskim w Olsztynie.

Siostry ze Zgromadzenia Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy są przykładem bohaterstwa i świętości życia. Zginęły, bo stanęły w obronie życia innych ludzi, a także wiary, godności i czystości. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny sióstr – męczennic, dlatego Stolica Apostolska zleciła ustalenie miejsc pochówku zamordowanych zakonnic i przeniesienie ich w godne miejsce. W najbliższych dniach czeka nas identyfikacja znalezionych sióstr i innych osób (DNA), która zostanie przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej w Gdańsku. Ma to na celu dokładne zidentyfikowanie odnalezionych osób.

Kolejnym miejscem naszych poszukiwań, które rozpoczną się w listopadzie, będzie cmentarz w Ornecie. Tam również zamordowane siostry nie mają swoich mogił. Znamy,  w przybliżeniu, miejsce gdzie należy ich szukać. Żołnierze sowieccy traktowali zakonnice z wyjątkowym okrucieństwem. Za wiarę chrześcijańską były długo więzione, torturowane i gwałcone, a na koniec brutalnie zamordowane. Osoby, które znały te siostry, dawały świadectwo o bohaterskim przykładzie ich życia i wiary. Wierni, już od momentu śmierci zakonnic, modlili się za ich wstawiennictwem wypraszając łaski Boże dla siebie i innych.

o. Arkadiusz Czaja OFM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda