Home WiadomościZ kraju Zaproszenie na Debatę Podzieleni/Połączeni

Zaproszenie na Debatę Podzieleni/Połączeni

Redakcja

W ramach internetowych „Rekolekcji dla wszystkich” dziś, w czwartek, 12 listopada, odbędzie się Jasnogórska Debata – Podzieleni/Połączeni. Początek o godz. 21.30 na Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, a transmisja spotkania on-line jest zaplanowana na jasnogórskim kanale YouTube – www.youtube.com.

Do udziału w Debacie zaproszono: ks. Wojciecha Węgrzyniaka, biblistę i rekolekcjonistę, s. Tymoteuszę Gil, dominikankę prowadząca Dom dla Chłopców w Broniszewicach i Jaśka Melę, niepełnosprawnego podróżnika i działacza społecznego.

Debata, w zamierzeniu organizatorów, ma wpisać się w „ogólnonarodową dyskusję o prawie do życia, wolności wyboru i formach wyrażania sprzeciwu”.

„Jak pokazują ostatnie wydarzenia, protesty i marsze, pytanie o to, czym jest wolność i jakie są jej granice, nie jest zagadnieniem akademickim, teoretycznym, ale wzbudzającym emocje i wyciągającym ludzi na ulice, które nie są dobrym miejscem do poważnych rozmów światopoglądowych – mówi rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan w rozmowie z Radiem Jasna Góra – Na ulicy trudno pytać o istnienie Pana Boga, o sens Kościoła, trudno poważnie w tramwaju rozmawiać o grzechach Kościoła, bo to jest wtedy taki tramwajowy antyklerykalizm. Trudno też poważnie rozmawiać ‘przy piwku’ o tym, czy dzieci powinny być zabijane, czy nie, więc to są tematy, na które Jasna Góra może być przestrzenią. Mamy taką wielką, piękną tradycję – na Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbywały się od wieków debaty, w których różne strony mogły przedstawić swoje stanowiska i argumenty na ich poparcie”.

Debatę poprowadzi o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Pytania do Debaty mogą również przesyłać internauci poprzez jasnogórskie media społecznościowe – Twitter i Facebook. CZEKAMY NA WASZE PYTANIA W KOMENTARZU! – głosi wpis na jasnogórskim Twiterze.

„W roli prowadzącego będę przyjmował taką niewdzięczną rolę ‘advocatus diaboli’, czyli będę wypowiadał głos tych, którzy mają wobec Kościoła bardzo poważne zarzuty, postulaty, apele, pytania, wątpliwości. Dlatego zarówno na jasnogórskim Facebooku, Twitterze jasnogórskim, dzięki pomocy Radia Jasna Góra, każdy będzie mógł wyrazić te pytania, wątpliwości, apele, które powinny się znaleźć w tej Debacie” – wyjaśnia o. Legan.

Debata towarzyszyć będzie jasnogórskim Rekolekcjom dla Wszystkich, które trwają na Jasnej Górze od 11 do 13 listopada. Szczegółowy ich program można znaleźć na stronach jasnagora.com, radiojasnagora.pl, a także w mediach społecznościowych Sanktuarium pod hasztagiem: #RekolekcjeDlaWszystkich.

oprac. BPJG
za: an/Radio Jasna Góra
www.radiojasnagora.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda