Home WiadomościZ kraju Relikwie patrona Polski na Lednicy

Relikwie patrona Polski na Lednicy

Redakcja

1 czerwca na Pola Lednickie wprowadzone zostaną uroczyście relikwie Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.

„Relikwie Świętego Stanisława patrona Polski umieścimy w Domu Jana Pawła II na Lednicy, ażeby dom, tę naszą ojcowiznę chronił i zachował dla następnych pokoleń” – mówi twórca Ruchu Lednickiego, dominikanin o. Jan Góra.

Zakonnik otrzymał relikwie osobiście 29 kwietnia od metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Moment ten poprzedziła msza święta w katedrze na Wawelu, gdzie o. Góra modlił się u grobu Świętego Stanisława z przedstawicielami Ruchu Lednickiego.

Uroczyste wprowadzenie relikwii biskupa krakowskiego, który w XI wieku poniósł śmierć męczeńską z rozkazu króla Bolesława Śmiałego, odbędzie się na Polach Lednickich 1 czerwca podczas Spotkania Młodych. Będą tam również relikwie Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego i Świętego Andrzeja Boboli.

XVII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich odbędzie się pod hasłem: „W imię Ojca”. „Mamy kryzys ojcostwa w rodzinie i społeczeństwie, a co za tym idzie – kryzys męskości. Chcemy to odbudować i pokazać, że męskość to zwycięstwo bycia dla drugich nad byciem tylko dla siebie” – mówi o. Góra.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych na Lednicy organizuje Wspólnota Lednica 2000 w Poznaniu, a do ubiegłego roku organizowało Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów. W rekordowych latach na Pola Lednickie przybywało nawet ponad sto tysięcy pielgrzymów. Od kilku lat liczba uczestników oscyluje około 60 tysięcy osób – ale nadal to najważniejsze spotkanie religijne w Polsce z udziałem uczniów i studentów.

Najbliższe czuwanie na Lednicy rozpoczyna trzyletni program spotkań o Bogu Ojcu – w roku 2013, Synu Bożym – w roku 2014 i Duchu Świętym – w roku 2015. Są one przygotowaniami do przypadających w 2016 roku jubileuszów: 1050. rocznicy chrztu Polski i 800-lecia istnienia Zakonu Kaznodziejskiego.

sz, dominikanie.pl / KAI / lednica2000.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda