Home WiadomościZ kraju Relikwie św. Jana Bosko w Polsce

Relikwie św. Jana Bosko w Polsce

Redakcja
Do Polski przybywają relikwie św. Jana Bosko, wielkiego wychowawcy oraz patrona dzieci i młodzieży. W dniach od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r. odwiedzą one ponad 50 miast i miejscowości na terenie całego kraju. Jest to wydarzenie bez precedensu dla Zgromadzenia Salezjańskiego i całej Rodziny Salezjańskiej.

Dlaczego?

Obecność relikwii w Polsce jest częścią peregrynacji relikwii św. Jana Bosko po całym świecie. Swoje światowe tournée relikwiarz rozpoczął 25 kwietnia 2009 r. na 150-lecie powstania Zgromadzenia Salezjańskiego. Zakończy się natomiast w jubileuszowym 2015 roku, naDwustulecie urodzin Księdza Bosko. W tym czasie urna dotrze do 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański. Jednym z takich miejsc jest Polska, gdzie Salezjanie prowadzą swoją działalność wychowawczą i duszpasterską od 1898 roku.

Relikwiarz

Relikwie św. Jana Bosko, które przybędą do Polski to prawa dłoń świętego. Umieszczone są one w specjalnym relikwiarzu, który przypomina sarkofag. Znajduje się w nim naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca św. Jana Bosko. Jest ona wierną kopią rzeźby odlanej po jego śmierci i znajdującej się w bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie (Włochy). Cały relikwiarz waży ponad pół tony, ma dwa i pół metra długości, półtora – wysokości i metr szerokości. Więcej na temat relikwiarza można przeczytać w artykule: “Niezwykły relikwiarz“.

Program peregrynacji

Od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r. relikwiarz odwiedzi ponad 50 miast i miejscowości na terenie całej Polski, w których pracują salezjanie lub w których obecny jest charyzmat salezjański. Szczegółowy program peregrynacji dostępny jest na tej stronie: “Program peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce” lub w dziale “zapowiedzi“.

Dla kogo?

W każdym miejscu, gdzie się pojawią relikwie będą one wystawione do publicznego kultu, najczęściej w kościołach. Dlatego do spotkania ze św. Janem Bosko w jego relikwiach zaproszeni są wszyscy ludzie: ci, którzy znają Świętego Wychowawcę Młodzieży lub są związani z Rodziną Salezjańską, jak i ci, którzy chcieliby go poznać, a zwłaszcza rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Grupą szczególnie zaproszoną są ludzie młodzi, którym św. Jan Bosko poświęcił swoje życie i których najbardziej ukochał.

Przydatne linki:

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda