Home WiadomościZ kraju Relikwie św. Jana Bosko w Polsce

Relikwie św. Jana Bosko w Polsce

Redakcja

Salezjanie przygotowują się na przyjęcie relikwii swojego założyciela św. Jana Bosko, które przyjadą 27 maja 2013 r. do Warszawy, a opuszczą Polskę 17 sierpnia. Ostatnim miejscem modlitw za wstawiennictwem Świętego Wychowawcy będzie Oświęcim – pierwszy dom salezjanów w Polsce.

Relikwiarz jest osobliwy,  ma bowiem postać figury wiernie oddającej postać świętego, w której zostały umieszczone relikwie – część prawego przedramienia Ojca i Nauczyciela Młodzieży, jak o św. Janie Bosko powiedział Jan Paweł II. Symboliczna wymowa samych relikwii także jest znacząca – to prawą ręką ksiądz Jan Bosko między innymi witał się, ale także błogosławił i czyniąc znak krzyża w imieniu Chrystusa, odpuszczał grzechy w sakramencie pokuty.

Peregrynacja relikwii jest częścią światowego przygotowania salezjanów do dwusetnej rocznicy urodzin ich założyciela w 2015 r. Jak zaznaczył przełożony generalny salezjanów ks. Pascual Chávez Villanueva, wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do samych salezjanów i Rodziny Salezjańskiej. Ponieważ jednak święci należą do całego Kościoła, stąd też duchowi synowie Apostoła Młodzieży do modlitwy przed wstawiennictwo świętego zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych, którym bliskie jest wychowanie młodzieży oraz troska o młode pokolenie. Trasa relikwii przebiega przez całą Polskę. Nawiedzą one domy salezjanów, ale także salezjanek oraz michalitów.

Św. Jan Bosko żył w XIX wieku w Turynie i całe życie poświęcił wychowaniu młodych ludzi. Stworzył dla nich struktury, które pomogły im wejść w dorosłe życie. Pomagał zdobyć zawód, znaleźć pracę oraz – przede wszystkim – rozwijać się duchowo. W stworzonym przez siebie systemie wychowawczym – opartym na wierze, rozumie i miłości – wykorzystywał m.in. muzykę, teatr, sport, zabawy. W roku 1875 wysłał do Argentyny pierwszych salezjanów jako misjonarzy, ponieważ pracę  na misjach rozumiał jako jedną z głównych wymiarów założonej przez siebie Rodziny Salezjańskiej. Wielką wagę przywiązywał do środków społecznego przekazu, uważając, że książki i czasopisma odgrywają ważną rolę w ewangelizacji oraz formacji chrześcijan. Sam napisał wiele książek i broszur, ale także dydaktycznych scenariuszy teatralnych.  Został kanonizowany przez w roku 1929, a ogłoszony świętym w roku 1934. Jego styl wychowania i duszpasterstwa kontynuują założone przez niego zgromadzenia zakonne salezjanów i salezjanek, salezjanie i salezjanie współpracownicy oraz inne grupy przynależące do Rodziny Salezjańskiej na całym świecie.  Do Polski salezjanie przybyli w 1898 roku. Dzisiaj są zorganizowani w cztery prowincje zakonne i  prowadzą m.in. szkoły różnych typów, ośrodki wychowawcze, parafie, oratoria, duszpasterstwa akademickie, sanktuaria. Około 100 polskich salezjanów pracuje na misjach.

Ciekawostki:

– św. Jan Bosko jest świętym, o którym się mówi i pisze familiarnie: Ksiądz Bosko (Don Bosco), czyli w ten sposób, jak do niego zwracali się ludzie za życia;

– o Księdzu Bosko powstały cztery filmy fabularne; pierwszy powstał już w 1935 roku, a następne w latach 1988, 2004 i 2005;

– salezjanami byli m.in. kard. August Hlond, prymas Polski, abp Antoni Baraniak, arcybiskup Poznania, oraz bp Adam Śmigielski, pierwszy biskup sosnowiecki;

– w czasach komunizmu polscy salezjanie prowadzili w Oświęcimiu jedyną katolicką szkołę zawodową;

– autorem melodii Apelu Jasnogórskiego jest ks. Stanisław Ormiński, salezjanin;

– w kościele salezjanów pw. św. Teresy w Łodzi odbył się pierwszy festiwal „Sacrosong” w 1969 roku.

 

Kilka myśli św. Jana Bosko:

„Pamiętajcie, że wychowanie jest sprawą serca i że tylko Bóg nim rządzi. Nic nie osiągniemy, jeśli Bóg nie nauczy nas tej sztuki i nie da nam kluczy do niej.”

„Młodzi kochają to, co im się podoba. Niech nauczą się kochać i to, co im się podoba mniej: dyscyplina, nauka, umartwienie.”

„W każdym młodym człowieku, nawet najbardziej nieszczęśliwym, istnieje zapalny punkt dobra. Pierwszym obowiązkiem wychowawcy jest poszukiwanie tego punktu, tej wrażliwej struny serca i wyciągnięcie z niej zysku.”

„Dobre książki rozpowszechniane wśród ludności są jednym z najwłaściwszych środków utrzymania królestwa Bożego w sercach ludzi.”

“Chcę ci podarować przepis na świętość: po pierwsze, radość; po drugie, obowiązki związane z nauką i modlitwa; po trzecie, czynienie dobra względem wszystkich”.

 

Inni o Księdzu Bosko

Papież Jan XXIII: „Ksiądz Bosko: jego imię jest poematem łaski i apostolatu”.

Wiktor Hugo: „Ksiądz Bosko jest człowiekiem na miarę legendy”.

Matka Teresa z Kalkuty: „Ksiądz Bosko miał wspaniałe serce dla biednych, widział w nich Jezusa… Wiedział, że to, co czyni dla tych uliczników, czyni dla Jezusa”.

Umberto Eco: „Genialność oratorium Księdza Bosko polega na tym, że zakłada ono odpowiedni kodeks moralny i religijny, ale później przyjmuje wszystkich”.

Henri Daniel-Rops: „Ksiądz Bosko jest rzeczywiście przykładem wielkiego założyciela: idealistą i realistą zarazem”.

Jan Paweł II: „Święty Jan Bosko jest ojcem i nauczycielem młodzieży. Jego niezwykły sekret polegał na tym, e nie zawiódł nigdy najgłębszych pragnień młodzieży”.

Więcej na temat peregrynacji oraz jej szczegółowy program: www.salezjanie.pl/relikwie

Peregrynacji towarzyszy wiele inicjatyw teatralnych, muzycznych i wydawniczych. Wśród muzycznych są dwie, które polecamy do wykorzystania w stacjach radiowych:

O Księże Bosko: http://bosko.pl/muzyka/mp3/Acoustic-Praise-Piotr-Gogol-O-ksieze-Bosko.html

Jesteś? Bosko! http://bosko.pl/muzyka/mp3/Odpowiem-Jestes-Bosko.html

(wk)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda