Rodzina Radia Maryja na pielgrzymce

BPJG24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja trwa 11-12 lipca na Jasnej Górze. W tym roku pielgrzymi gromadzą się pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”. Wśród intencji modlitewnych jest m.in. prośba o beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podają organizatorzy w pielgrzymce uczestniczą setki tysięcy słuchaczy Radia Maryja.

Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania jest niedzielna Eucharystia odprawiana o godz. 11.00 na Szczycie. Tegorocznym głównym celebransem jest abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który także wygłosi do zgromadzonych homilię.

Słowa powitania do zgromadzonych skierował o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę – tak dziś woła każdy z nas przynosząc na Jasną Górę nie tylko swoje osobiste sprawy, ale życie całej naszej Ojczyzny, we wszystkich jej wymiarach: duchowym, społecznym i polityczny. Nie bójmy się tych słów o miłości do Boga i do Polski uczynić mottem naszego dnia codziennego. Razem z Maryją Królową Polski zatroskaną o nasz los, z Matką o zranionym obliczu trwajmy pod krzyżem Pana, i czyńmy wszystko cokolwiek On, Jej Syn, nam powie”.

„Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby przede wszystkim dziękować za naszą Ojczyznę, za tych wspaniałych ludzi, którzy tworzyli jej przeszłość i zabezpieczali dziedzictwo dla kolejnych pokoleń, tym razem dla nas” – mówił w homilii abp Andrzej Dzięga.

„Miał rację ksiądz Prymas Tysiąclecia, kiedy nauczał: mądrość ludzka wymaga, żeby wobec przeszłości stawać zawsze z głęboką pokorą i szacunkiem. Trzeba ukochać każdy fragment dziejów ojczystych, najpierw je poznać, wydobywać z nich przede wszystkim to, co urodziło się z prawdy, z miłości i sprawiedliwości. Tylko to bowiem tworzy prawdziwe dzieje narodu, przechodzi do przeszłości, jest błogosławieństwem, radością, pokarmem, chlebem dla narodu idącego w przyszłość, jest umocnieniem. Naród mający ambicję trwać, musi posilać się nie błędami, upadkami i grzechami przeszłości, ale zdrowymi i żywymi mocami życia narodowego i katolickiego – podkreślił kaznodzieja – W tym momencie wypada zastanowić się nad tym, jak to wszystko wygląda u nas, w naszej konkretnej rzeczywistości, dzisiaj, teraz, teraz właśnie, jak wygląda obecność prawdy w nauczaniu szkolnym i w większości mediów, jak jest z miłością i sprawiedliwością. Wydaje się, że przybywa kłamstw, a co najgorsze, że to ma miejsce nawet w najwyższych sferach rządowych”.

W dalszej części kazania abp Dzięga apelował, aby stać na straży wartości i wolności. „Wszystko, co dotyczy człowieka, zwłaszcza w sferze etycznej i moralnej, nie zapominając o kwestiach społecznych, wszystko to winno być przedmiotem naszej troski, ale także duszpasterskiej działalności – wskazał kaznodzieja – To nie kto inny, ale Chrystus powiedział: idźcie i nauczajcie wszystkie narody i po wszystkie wieki, tego wszystkiego, co wypływa z prawdy i z miłości. Nie możemy być obojętni w stosunku do tego, co było, co jest i co będzie. Bardzo głęboko żył tym wszystkim Sługa Boży ks. kard. Wyszyński”.

„Dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest rodzina – zaznaczył arcybiskup – Kto jest przyjacielem narodu, umacnia rodzinę, kto jest wrogiem narodu, niszczy rodzinę na wszystkie sposoby”.

„Pragnę zapytać nas tu zgromadzonych, a za naszym pośrednictwem całą naszą Ojczyznę, czy istotnie chcemy być wierni dziedzictwu wieków, dziedzictwu świętych, męczenników i narodowych bohaterów?” – pytał kaznodzieja, w odpowiedzi zabrzmiały głośne oklaski rzeszy pielgrzymów zgromadzonych przed jasnogórskim Szczytem. „Czy chcemy je rozwijać i przekazywać kolejnym pokoleniom? Czy chcemy wychowywać dzieci i młodzież w prawdzie, miłości, sprawiedliwości, w duchu służby i ofiary? Czy będziemy dawali dobry przykład życia w wierze, starając się być w niej silni, podobnie jak i w miłości? Czy będziemy przekazywali szacunek dla każdego życia ludzkiego przyjmowanego zgodnie z prawami natury i troszczyli się o wychowanie w duchu godności dla człowieka stworzonego na obraz Boży i podobieństwo? Niech o tym pamiętają wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób są odpowiedzialni za przyszłość naszej Ojczyzny” – podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Ojciec Święty Franciszek, specjalnie na tę pielgrzymkę, udzielił wszystkim jej uczestnikom – po spełnieniu podstawowych warunków – odpustu zupełnego.

W modlitwie uczestniczyli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Janusz Sok, prowincjał ojców redemptorystów oraz liczni biskupi. Obecni byli m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski; bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej; bp Jan Wątroba, biskup diec. rzeszowskiej; bp Edward Janiak, biskup diec. kaliskiej; bp Kazimierz Gurda, biskup diec. siedleckiej oraz bp Stanisław Dziuba z RPA, paulin. Na doroczną pielgrzymkę przybyli również parlamentarzyści, senatorowie, posłowie i europosłowie. Obecni są m.in.: Jarosław Kaczyński i Jadwiga Wiśniewska.

Niedzielne wspólne świętowanie rozpoczęło się już ok. godz. 8.00 Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. W dalszej kolejności pielgrzymi wysłuchali koncertu patriotycznego Lecha Makowieckiego(drugą i trzecią część koncertu wykonał wspólnie z małżonką Bożeną Makowiecką).

Przed zgromadzonymi pielgrzymami wystąpili także artyści warszawscy: Barbara Dobrzyńska i Jerzy Zelnik przedstawili teksty Prymasa Tysiąclecia, Dariusz Kowalski m.in. „Psalm Wigilii” Cypriana Kamila Norwida, Halina Łabonarska m.in. wiersz „Moja Ojczyzna” Teresy Kasperczyk. Kilka pieśni wykonał także polski tenor Bogusław Morka.

Dzień zakończy Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Tradycyjnie pielgrzymkę transmituje Radio Maryja i TV Trwam.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn, es

Za: www.jasnagora.com