Rodziny i małżeństwa odnawiają swoje śluby na Jasnej Górze

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbyła się 22-23 września na Jasnej Górze. Pielgrzymce tradycyjnie towarzyszyło hasło: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. 

W niedzielę, 23 września o godz. 11.00 rozpoczęła się centralna Eucharystia z zawierzeniem rodzin. Mszy św. odprawianej na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek, bp diec. łomżyńskiej. W modlitwie uczestniczą delegacje rodzin ze wszystkich diecezji – w sumie zgromadziło się kilka tysięcy osób.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Pozdrawiam was, drodzy pielgrzymi, którzy Matce Bożej Królowej Polski zawierzacie małżeństwa i rodziny, i pragniecie odnowić śluby małżeńskie, bo na sercu leży wam wielka troska o polską rodzinę, o przyszłość Ojczyzny i Kościoła”.

Wraz z rodzinami modlą się również m.in.: bp Kazimierz Górny, przewodniczący KEP ds. Rodziny, bp Romuald Kamiński, bp pomocniczy diec. ełckiej.

Bp Stanisław Stefanek w homilii nawiązał do odnawianych dzisiaj przez małżeństwa ślubów. Mówił: „Odnawiane śluby dotykają najbardziej czułego momentu, to jest miłość: rodzinna, małżeńska i rodzicielska. To są te najbliższe powiązania, które stanowią podstawowe ogniwo wszelkich powiązań. Miłość nie powszednieje, miłość nie słabnie, miłość nie umiera, miłość nie starzeje się. To jest rzeczywistość, to jest dynamika, która ma tylko jedną szansę, być przez rozwijanie się, być przez coraz to głębsze motywy miłowania”.

„Z taką miłością jak w Kanie Galilejskiej Matka Najświętsza nas tutaj przyjmuje i tak piękne słońce, oby to słońce towarzyszyło wszystkim rodzinom polskim. Z nadzieją patrzymy na rodziny polskie, że utrzymają wierność Panu Bogu, wierność Ojczyźnie, ‘Polonia semper Fidelis – Polska zawsze wierna’” – podkreślał na zakończenie Eucharystii bp Kazimierz Górny.

Podczas modlitwy małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie, odnowione zostało również zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

*

Pielgrzymkę rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w sobotę o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, przewodniczący KEP ds. Rodziny.

O godz. 19.30 uczestnicy spotkania wspólnie modlili się podczas Drogi Krzyżowej (cz. 1, cz. 2) na jasnogórskich wałach.

Dzień modlitwy zakończył Apel Jasnogórski. Rozważania apelowe wygłosił bp Kazimierz Górny.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com