Rok Bożego Miłosierdzia w ruchomej szopce u Braci Kapucynów w Warszawie

FOT. Anna DziemskaPomimo różnych atrakcji, jakie niesie stolica, ruchoma szopka w Kościele Kapucynów na Miodowej nie przestaje być atrakcją dla małych i dorosłych warszawiaków oraz turystów.

Rokrocznie w okresie Bożego Narodzenia szopkę odwiedzają dziesiątki tysięcy ludzi. Rodzice i dziadkowie przyprowadzają tutaj swoje dzieci i wnuki , ciesząc się z narodzin Bożej Dzieciny i pięknych jasełek. Do szopki pielgrzymują całe rodziny i indywidualni pielgrzymi.

Święta Rodzina to najważniejsze postaci w stajence. To do niej śpieszą osoby zarówno duchowne jak i świeckie, związane z historią Polski i Kościoła. Do stajenki podążają Trzej Królowie, papieże, święci i błogosławieni , znane postaci i zwykli ludzie, aby oddać cześć nowo narodzonemu Bożemu Dzieciątku .

Rokrocznie wystrój szopki jest nieco zmieniany i uzupełniany o nowe elementy , związane z aktualnymi wydarzeniami w Polsce i Kościele.

W tym roku hasło nad szopką „Bóg bogaty w Miłosierdzie ” nawiązuje do trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

O Roku Jubileuszowym mówią też Drzwi Święte z papieżem Franciszkiem, umieszczone po lewej stronie instalacji. Dodano dwie figurki – są to patronowie Roku Miłosierdzia, dwaj kapucyni św. ojciec Pio i św. Leopold Manić.

Po obejrzeniu jasełek warto nawiedzić górny kościół . Znajduje się tutaj ołtarz z relikwiami bł. Honorata Koźmińskiego, a także urna z sercem króla Jana II Sobieskiego.

Urna znajduje się w bocznej kaplicy kościoła kapucynów w specjalnym sarkofagu. Nad sarkofagiem umieszczono popiersie króla Jana II Sobieskiego.

Kościół Przemienia Pańskiego z klasztorem ufundował w latach 1683-1694 król Jan III Sobieski w podzięce Panu Bogu za zwycięstwo nad Turkami i Tatarami pod Chocimiem i Wiedniem.

Szopkę odwiedzać można codziennie do 2 lutego.

Anna Dziemska