Home WiadomościZ kraju Rozpoczął się 51. Tydzień Modlitw o Powołania

Rozpoczął się 51. Tydzień Modlitw o Powołania

Redakcja

W niedzielę 11 maja Kościół rozpoczyna 51. Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. W tym roku towarzyszy mu hasło “Powołania świadectwo prawdy. Tydzień Modlitw o Powołania powinien być wielką mobilizacją do modlitwy i przypomnienia, że trzeba wspierać dzieło odczytywania, rozwijania i realizowania powołań – podkreśla bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań.

Bp Solarczyk zwraca uwagę, iż zawiera ono ogromną zachętę, by duszpasterstwo powołań było towarzyszeniem młodym ludziom na drogach świętości. – Nikt nie może powiedzieć, że powołanie go nie dotyczy – dodał. Papież Franciszek z realizmem zwraca uwagę na to, że decyzje powołaniowe nie są proste, niejednokrotnie będą wymagały pójścia “pod prąd” – zauważa biskup delegat KEP ds. powołań.

Franciszek w przesłaniu do polskich biskupów odnosi się też do trudnej sytuacji żeńskich powołań zakonnych w Polsce, gdzie liczba kandydatek zmniejsza się w ostatnich latach. Papież zauważa ich wielką posługę i ważne miejsce we wspólnocie Kościoła. Jednocześnie kładzie do serca biskupom i całemu Kościołowi troskę o powołania do życia konsekrowanego – zauważa bp Solarczyk.

Krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Tatar podkreśla, że w Tygodniu Modlitw o Powołania cała uwaga Kościoła koncentruje się na powołaniach. – Rzeczywiście spotykamy się z trudną sytuacją kontestowania powołania, które jest zobowiązujące. Kiedyś mówiło się, że “rodzina jest pierwszym seminarium”, dziś mamy z tym problem. To zaplecze, jakim była rodzina, ulega obecnie ogromnemu rozbiciu – zauważył.

Zdaniem ks. Tatara obecnie istotną rolę odgrywają duszpasterstwa w parafii i środowiska formacyjne takie jak grupy ministranckie, Ruch Światło-Życie, Droga Neokatechumentalna, Odnowa w Duchu Świętym. – One tworzą podstawowe środowisko, w którym młody człowiek dorasta do osobowego i osobistego spotkania z Chrystusem – zaznaczył.

Specjalnie na 51. Tydzień Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wydała materiały duszpasterskie. W tym roku przygotowano je w formie teczki, która zawiera zeszyty dla katechetów, dla opiekunów ministrantów, propozycje homilii i nabożeństw. Ich autorami są praktycy – zapewnił ks. Emil Parafiniuk, sekretarz KRDP.

Z ogólnych statystyk udostępnionych przez delegata KEP ds. powołań wynika, że obecnie w Polsce jest ponad 19 tys. sióstr należących do 101 zgromadzeń zakonnych, w 61 zakonach męskich żyje 12 tys. 488 zakonników, z czego 9592 to kapłani, a 1369 to bracia zakonni. Ponadto ok. 1,2 tys. członków instytutów świeckich, 178 dziewic konsekrowanych, 220 wdów konsekrowanych i 5 pustelników.

Jeśli chodzi o liczbę księży w Polsce, bp Solarczyk zwraca uwagę, iż z poziomu 25 tys. 225 kapłanów w 1990 r. i prawie 28 tys. w 2000 r. odnotowano spadek ich liczebności – poniżej 25 tys. kapłanów. – O ile w 1990 księża w Polsce stanowili ok. 10 proc. księży w Europie, tak w 2010 r. już 16 proc. W 1990 r. co dziesiąty był Polakiem, a w 2010 r. – już co szósty – wylicza delegat KEP ds. Powołań.

Stwierdził też, że na przestrzeni kilkunastu lat co roku w Polsce ok. 500 diakonów przyjmuje święcenia kapłańskie. – W roku 1992 – wyświęcono 768 nowych księży diecezjalnych, w 1996 – 627, w 2011 – 481, podał za ISKK.

KAI/drr

Za: www.deon.pl


51. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i wspierających powołania odbyła w sobotę, 10 maja na Jasnej Górze.

Pielgrzymka organizowana jest z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania, który obchodzony jest w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną „Niedzielą Dobrego Pasterza”.

W drugą sobotę maja każdego roku zbierają się na Jasnej Górze rodziny osób powołanych i ci, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Organizatorem modlitewnego spotkania jest Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. powołań, a koncelebrował ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Jesteśmy tutaj jako ludzie wspierający dzieło powołań, wielu z nas jako osoby obdarzone powołaniem kapłańskim czy zakonnym. Powołanie kapłańskie czy zakonne jest szczególnym wyróżnieniem, szczególną łaską, św. Jan Paweł II pisał, że jest darem i tajemnicą. Jest darem dla wspólnoty Kościoła, jest darem dla kogoś, ze względu na drugich. Jest to wielkie wyróżnienie dla rodziców powołanych być matką, ojcem księdza, siostry czy brata zakonnego. Bądźcie zatem drodzy rodzice obecni w ich życiu modlitwą i ofiarowaniem trudów codziennego życia. Polecajmy ich Panu Bogu. Oddajcie ich i siebie w tym jasnogórskim sanktuarium opiece Matce Najświętszej”.

„Kiedy rozważamy te dzisiejsze słowa, kiedy słyszymy tę deklarację Piotra ‘Panie do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego’, stajemy wobec również tej prawdy, która jest wpisana w życie osób przeżywających swoje powołania kapłańskie i zakonne, ale i tych osób, które towarzyszą tym powołanym. Oto wchodzą w takie tajemnice Bożego życia, Bożych darów, Bożych łask, które ich zaskakują, które sprawiają, że oni drżą, i gdzieś po ludzku patrząc nie wiedzą, czy dadzą sobie radę, próbują to rozeznać, mają też pewien lęk w sobie, jak to wypowiedzieć, jak to wyjaśnić, jak wytłumaczyć innym – mówił w homilii bp Marek Solarczyk – I przecież w życiu każdego z nas kapłanów i w życiu każdej z was drogie siostry zakonne były takie momenty, gdzie właśnie stawaliśmy z takimi rozterkami, ale jednocześnie otrzymywaliśmy dar niesamowitego pokoju, miłości, mocy, kiedy bliscy nam ciałem i duchem nasi rodzice, nasze rodzeństwo, nasi przyjaciele, osoby, które gdzieś się pojawiły na drodze naszego życia, stali się naszą rodziną, oni nie tyle tłumaczyli, oni nie tyle przekonywali, oni nie tyle żądali od nas uzasadnień, oni byli jedno z nami darem miłości. I to jest ta odpowiedź również, którą dzisiaj św. Piotr mówi ‘Panie do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego’”.

„Ta pielgrzymka jest tą wspólnotą wdzięczności i miłości, wspólnotą, w której my chcemy dziękować za waszą bliskość, wasze wsparcie, za waszą miłość, ale chcemy również zawierzać was Bogu, aby to dzieło wpisane prze Niego w nas, było realizowane dla Jego chwały” – podsumował kaznodzieja.

Pielgrzymi uczestniczyli również w spotkaniach w Sali o. Kordeckiego o godz. 10.00 i 14.00.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda