Home WiadomościZ kraju Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 150-lecia przywrócenia do kultu publicznego Ikony MB Nieustającej Pomocy

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 150-lecia przywrócenia do kultu publicznego Ikony MB Nieustającej Pomocy

Redakcja

redemptor.plW sobotę, 27 czerwca, w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Redemptoryści na całym świecie rozpoczną świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez Ojca Świętego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Przez trzysta lat ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była czczona w Rzymie w kościele św. Mateusza. Po zajęciu miasta przez wojska napoleońskie w 1798 r. kościół ten został zniszczony, a ikona przeniesiona do klasztoru augustianów przy kościele NMP w Posterula, gdzie umieszczono ją w prywatnej kaplicy zakonnej. Na prośbę o. Mikołaja Maurona, przełożonego generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, w dniu 11 grudnia 1865 r. błogosławiony papież Pius IX powierzył ikonę redemptorystom, aby przywrócili ją do publicznego kultu w kościele św. Alfonsa, który został zbudowany na miejscu dawnego kościoła św. Mateusza. Powierzając ikonę opiece o. Maurona i misjonarzy redemptorystów papież Pius IX poprosił, „by uczynili ją znaną na całym świecie”. Po starannej renowacji, 26 kwietnia 1866 r. ikona została wniesiona w uroczystej procesji do kościoła św. Alfonsa. Od tego momentu obserwujemy stałe i ciągle rosnące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Nieustającej Pomocy nie tylko w Rzymie, ale także na całym świecie. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi w świecie. Nieustanna Nowenna – sprawowana w kościołach i kaplicach, domach i szpitalach, transmitowana przez radio, telewizję i internet – umacnia dziś wiarę i modlitwę milionów wierzących.

Przełożony Generalny o. Michael Brehl ogłosił uroczysty Jubileusz z okazji przywrócenia do kultu publicznego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ma on na celu nie tylko upamiętnienie 150. rocznicy powierzenia naszemu Zgromadzeniu świętego obrazu przez papieża Piusa IX, lecz przede wszystkim oddanie Bogu chwały za wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Nieustającej Pomocy. Ewangelizacyjna działalność redemptorystów związała się wszak z rozwojem kultu tej ikony na całym świecie. „Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie – napisał O. Generał w komunikacie ogłaszającym Rok Jubileuszowy – wyrażają orędzie Odkupienia – centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia”.

Jubileuszowe obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój.  Rok Jubileuszowy rozpocznie się 27 czerwca 2015 roku i zakończy 27 czerwca 2016 roku.

Centralne obchody będą miały miejsce w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu.Poprzedzi je Triduum, prowadzone w różnych językach, w tym także po polsku. W sobotę o godz. 18:30 sprawowana będzie uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem O. Michaela Brehla, przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Przed Mszą św. odmówiona zostanie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po odczytaniu Ewangelii nastąpi uroczyste ogłoszenie Jubileuszu. Pod koniec Mszy Św. hołd dla Matki Bożej zostanie wyrażony przez maryjne śpiewy w różnych językach w wykonaniu chórów i zespołów. Podczas uroczystości przedstawiony zostanie także nowy zespół duszpasterski Sanktuarium, w skład, którego wchodzi także nowy duszpasterz Polaków, O. Piotr Andrukiewicz. Następnego dnia wieczorem, czyli w niedziele 28 czerwca, uroczystej Mszy św. o godz. 18:30, będzie przewodniczyć Ks. Kard. Agostino Vallini, Wikariusz Generalny Rzymu i Archiprezbiter Bazyliki Laterańskiej. Po Mszy Św. nastąpi procesja maryjna z Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy po okolicznych ulicach. W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska przyznała Sanktuarium specjalne odpusty.

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowi nowe diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Redemptorystów.

Gliwice: uroczystość ustanowienia Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy

O. Generał zachęca, by w Roku Jubileuszowym zarówno redemptoryści, jak i wszyscy wierni, zechcieli odbyć pielgrzymkę do rzymskiego sanktuarium Matki Nieustającej Pomocy, tym bardziej, że zbiega się on częściowo z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Jubileuszem Miłosierdzia. Odwiedzając Stolicę chrześcijaństwa warto nawiedzić także kościół Św. Alfonsa przy Via Merlana (blisko Bazyliki Matki Bożej Większej) i pomodlić się przed Ikoną Maryi Nieustającej Pomocy.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR, Rzym/mm

Modlitwa Jubileuszowa

Papież Pius IX przekazał Redemptorystom ikonę Nieustającej Pomocy, by uczynili ją znaną na całym świecie. Obchodząc jubileusz 150-lecia tamtego wydarzenia pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości”, zwróćmy się do Maryi z ufną modlitwą:

O Matko Nieustającej Pomocy,

ikono miłości.

Twe zatroskane spojrzenie

ogarnia nasze cierpienia

a ufne spojrzenie Twojego Syna

wiedzie nas przed oblicze miłującego Ojca.

 

Wspomagaj nas Matko,

byśmy nieśli Twój obraz braciom i siostrom

rozproszonym po całym świecie,

stając się misjonarzami dobra,

piękna i radości życia Ewangelią.

 

Otwórz nasze serca

na krzyk ludzi pozbawionych nadziei,

aby wszyscy uwierzyli miłości.

Ucz nas rozważać i wypełniać słowa

Twojego Syna, naszego Odkupiciela.

 

Pozwól nam iść razem z Tobą

w blasku Twojej wiary,

abyśmy kiedyś mogli wspólnie

kontemplować oblicze miłującego Ojca,

który z Synem i Duchem Świętym

żyje i króluje na wieki wieków.

Amen.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda