Home WiadomościZ kraju Rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń w zakonie dominikańskim. Przyłącz się do modlitwy!

Rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń w zakonie dominikańskim. Przyłącz się do modlitwy!

Redakcja

“29 stycznia 2018 r. w Krakowie rozpoczyna się Kapituła Prowincjalna braci dominikanów. Chcemy ogarnąć ją intensywną modlitwą” – czytamy na stronie www.ogarnijkapitule.pl, na której można zapisać się do specjalnej modlitwy za uczestników Kapituły.

“Jeśli chcesz, by dominikanie kontynuowali dzieło głoszenia Ewangelii, jeśli pragniesz ich nawrócenia, jeśli życzysz im Bożego błogosławieństwa – nie zwlekaj!” – czytamy na stronie akcji, którą rozpoczęli świeccy dominikanie.

Czym jest kapituła prowincjalna?

Co cztery lata przedstawiciele wszystkich klasztorów należących do Polskiej Prowincji Dominikanów spotykają się na kapitule prowincjalnej, by wsłuchując się w głos Ducha Świętego podsumować ostatnie lata i przygotować pomysły na kolejny czas. To czas nie tylko dyskusji, ale także modlitwy. Uczestnicy słuchają sprawozdań prowincjała, przeorów i innych braci, pełniących w Prowincji ważne funkcje (odpowiedzialnych m.in. za formację nowicjatu czy braci studentów, za studia, za powołania, za Rodzinę Dominikańską). Wybierają także kolejnego prowincjała na następną kadencję i powierzają odpowiedzialność za konkretne zadania poszczególnym braciom.

Kapituła jest najwyższą władzą w Prowincji. Zbiera się zwykle w Krakowie, najstarszym polskim klasztorze dominikańskim, u grobu świętego Jacka, patrona polskich dominikanów.

Podczas obecnej Kapituły swoją kadencję zakończy o. Paweł Kozacki OP, wybrany przed czterema laty na urząd Prowincjała. W Kapitule będzie uczestniczyć 51 braci, w tym przeorzy i delegaci wszystkich klasztorów. Do Polskiej Prowincji należy ponad 450 braci, żyjących w 28 klasztorach i domach w Polsce i poza nią (m.in. w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, w Niemczech, w USA, Australii, Japonii i na Tajwanie).

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda