Home Wiadomości Zakończyły się Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej

Zakończyły się Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej

Redakcja

W piątek, 19 stycznia, przedstawiciele różnych grup Rodziny Salezjańskiej rozpoczęli dzień od wysłuchania świadectw. Podczas gdy siostra Paola przybliżyła słuchaczom w swoim wystąpieniu typowe cechy słuchania w duchowej tradycji chrześcijańskiej i salezjańskiej, wychodząc przy tym od zadumy nad dziełem sztuki, młodzi małżonkowie Sebastiano i Titta Coticelli w swojej refleksji wyszli od rodziny, przyglądając się jej w klimacie powołaniowym, który bazuje na słuchaniu i towarzyszeniu. Oboje podkreślali głęboką potrzebę stałego rozeznania, słuchania i towarzyszenia.

Po wysłuchaniu kazań wszyscy wzięli udział w uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abpa Cesare Nosiglia, ordynariusza diecezji turyńskiej. W swoim kazaniu ksiądz arcybiskup przypomniał, że charyzmat salezjański „zasadza się na Ewangelii sine glossa” i że młodzież nadal pozostaje w centrum zaangażowania salezjanów, co pomaga nowym pokoleniom odkryć piękno Ewangelii, zmieniając także warunki ich życia i sytuację społeczną. Następnie podkreślił, że „kluczowym punktem naszej relacji z młodzieżą nie jest organizowanie dla nich licznych wydarzeń, ale doprowadzenie do kontaktu ich własnego serca z Chrystusem i zaprzyjaźnienie ich z Nim”. I dlatego pochwalił Rodzinę Salezjańską za to, że umie towarzyszyć młodzieży, prowadząc ją do Eucharystii – „pierwszej białej miłości Księdza Bosko” – i adoracji eucharystycznej.

Po Eucharystii nastąpił moment zwiedzania miejsc związanych z narodzinami charyzmatu salezjańskiego, co dla wielu było wyjątkowym przeżyciem, szczególnie, gdy przybyli na miejsce działalności księdza Bosko pierwszy raz w życiu. Później przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej pracowali w grupach językowych. I wreszcie, na koniec dnia odbyła się wspólna modlitwa połączona z nabożeństwem pokutnym w Bazylice Maryi Wspomożycielki. 

W sobotnich spotkaniach, 20 stycznia, wspólnie pogłębiono główny tematu Wiązanki 2018: relację słuchanie–towarzyszenie. Jako pierwszy wykład wygłosił ks. Michal Vojtas SDB ze Słowacji, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego. Przedstawił on wieloetapową drogę towarzyszenia młodzieży jako proces, który uwzględnia wolność i osobowość. Wyjaśniał: „Towarzyszenie nie jest procesem linearnym, standardowym… Nie możemy towarzyszyć wszystkim, ale możemy towarzyszyć komuś, kto w swoim czasie będzie towarzyszyć innym”.

Następnie o swojej drodze życiowej opowiedzieli Alberto Sanz i Pili Lance, dwoje młodych Hiszpanów zaangażowanych w formację wychowawców w salezjańskich ośrodkach edukacyjnych. Obydwoje ukazali wyzwania, mówili o sukcesach odniesionych w formacji tych, którzy chcą być blisko ludzi młodych i doprowadzać ich do dojrzałości osobistej i duchowej. Uwidocznili przy tym, że salezjańska sztuka spotkania coraz bardziej determinuje konieczność formacji w zakresie towarzyszenia.

Na zakończenie przedpołudniowej części obrad celebrowano Mszę świętą, której przewodniczył Przełożony Generalny.

Po południu głos oddano chłopcom i dziewczętom, uczęszczającym do ośrodków salezjańskich. Młodzi z różnych krajów, mówiący różnymi językami, podzielili się – zarówno na żywo w Teatrze na Valdocco, jaki i dzięki nagraniom video – swoimi obserwacjami. Wszystkie łączyła myśl przewodnia – przyznanie, że towarzyszenie ze strony wiarygodnej osoby dorosłej było dla ich życia wielkim dobrodziejstwem. Kilkoro z nich wyraziło żal z powodu tego, że zbyt późno zdecydowali się na tę drogę. Przyjęcie, dyspozycyjność, zainteresowanie i poświęcenie osobistego czasu – to kluczowe elementy, jakie młodzi podkreślili w odniesieniu do towarzyszenia.

Po pracy w grupach, która później nastąpiła, pozwalając wybrzmieć różnym uwagom i sugestiom w tym względzie, dzień zakończył się specjalnym koncertem z okazji rozpoczęcia obchodów 150. rocznicy Bazyliki Maryi Wspomożycielki.

W niedzielę, 21 stycznia, celebracją eucharystyczną i spotkaniem podsumowującym tegoroczne obrady w Teatrze Wielkim na Valdocco zakończyła się 36. edycja Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Eucharystii przewodniczył Przełożony Generalny Salezjanów ks. Ángel Fernández Artime, który w swojej homilii nawiązał do słów papieża Franciszka, aby zwracać szczególną uwagę na modlitwę liturgiczną. W dalszej części Przełożony Generalny wskazywał, że można dawać o Bogu świadectwo tylko i wyłącznie, kontemplując Boga, zaś bycie „Rodziną Salezjańską już i natychmiast” oznacza świadomość, że czas działania wychowawców to teraźniejszość, gdyż jest wiele ludzi młodych na całym świecie, którzy pragną Boga i którzy „oczekują ręki, która ich podniesie, i serca, które ich przyjmie”.

Pod koniec spotkania został przedstawiony na scenie autor plakatu Wiązanki 2018, twórca komiksów, Hiszpan Patxi Velasco Fano, który przybył z całą swoją rodziną. Następnie Dni Duchowości zostały oficjalnie zakończone przez ks. Artime, który zachęcił wszystkich członków Rodziny Salezjańskiej do spoglądania w przyszłość z nadzieją: „Dzisiaj my wszyscy musimy być nowymi Księżmi Bosko i Matkami Mazzarello, różnymi założycielami licznych grup na świecie. Sen Księdza Bosko jest snem, który się urzeczywistnia”.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda