Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego

Rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego

Redakcja

Bez świadectwa i poświęcenia osób konsekrowanych trudno sobie wyobrazić życie Kościoła – napisał przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego bp Kazimierz Gurda w specjalnym komunikacie na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego.

Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego będzie obchodzony w całym Kościele od pierwszej niedzieli Adwentu, 30 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 roku. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Osoby konsekrowane od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa. Tak bardzo wrosły w naszą codzienność, że współcześnie prawie ich nie zauważamy – pisze Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Bp Gurda zachęca, by nadchodzący rok potraktować jako okazję do większego zainteresowania życiem osób konsekrowanych i uświadomienia sobie ich roli w Kościele. Pomoże to w głębszym zrozumieniu własnego powołania oraz odpowiedzialności za dar życia, który otrzymaliśmy wszyscy od Boga – zauważa biskup.

W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Warto sobie uświadomić że jest ich ponad dwa razy więcej niż kapłanów (410 tys.).  W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że  co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną – czytamy w komunikacie.

W Polsce Rok Życia Konsekrowanego zainaugurowany zostanie 30 listopada uroczystą Mszą św. o godz. 11.00 oraz Apelem Maryjnym na Jasnej Górze. Tego dnia w kościołach odczytany zostanie komunikat Przewodniczącego Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Za: KEP/episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda