Home WiadomościZ kraju Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski

Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski

Redakcja

„Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii” to hasło Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Rozpocznie się on 1 lipca o godzinie 18.00 pielgrzymką strażaków, policjantów i orkiestr dętych.

„W ostatnim czasie jest wiele próśb o ustanie pandemii, powrót do zdrowia. Są także podziękowania. Ludzie szukają u Matki Bożej schronienia i bezpieczeństwa. Od wieków kiedy panowały różne zarazy, choroby ludzie szukali ratunku u Matki Bożej. W naszym sanktuarium takie wydarzenia też miały miejsce i świadczą o tym m.in. obrazy i wota” – mówi o. Bogusław Augustowski, proboszcz i kustosz tuchowskiego sanktuarium.

2 lipca w święto Matki Bożej Tuchowskiej o 11.00 do Tuchowa przybędzie pielgrzymka chorych i seniorów, o 15.00 osób konsekrowanych i o 18.30 pielgrzymka Akcji Katolickiej.

W kolejnych dniach przed słynącym łaskami obrazem będą się modlić m.in. kapłani, siostry zakonne, kolejarze, rolnicy, dzieci, leśnicy, samorządowcy, bezrobotni, ludzie pracy, rowerzyści, motocykliści, pracownicy służby zdrowia, harcerzy, nauczyciele, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Będzie też dzień modlitwy dla matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa. Po raz pierwszy przybędzie do Tuchowa pielgrzymka Wojska Obrony Terytorialnej.

Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 9 lipca.

Każdego dnia będą Msze św., modlitwy o powołania, nieszpory, Koronka, różaniec, Droga Krzyżowa, wieczór maryjny. Przez cały dzień będzie też można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

2 lipca o 20.00 odbędzie się także młodzieżowe czuwanie z redemptorystami „Cała piękna jesteś, Maryjo!”. Poprowadzi je o. Aleksander Ćwik CSsR, neoprezbiter.

Czuwanie rozpocznie się 2 lipca o godz. 20.00 na dziedzińcu sanktuaryjnym. Uczestnicy będą mogli wysłuchać konferencji, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystii. Na miejscu będą również kapłani, czekający w sakramencie pokuty i pojednania.

Podczas odpustu będzie czynna ruchoma szopka a także muzeum etnograficzne i misyjne.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.

eb / Tuchów
KAI


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda